Reklama

2017-04-23 20:18:36

Reklama

Zwyczaje

Góralskie wesele według Mateusza Kiszeli (zdjęcia, wideo)

Witam wszystkim czytelników, w tym artykule chcę wam przybliżyć to jak wygląda wesele góralskie z perspektywy fotografa i kamerzysty. Myślę, że będzie to interesująca lektura dla wielu ludzi zainteresowanych tradycjami skalnego Podhala.

Oto link do oryginalnego tekstu ze wszystkimi fotografiami: http://kiszelaphotography.pl/wesele-goralskie/

Oczywiście najlepiej opiszą to zdjęcia i filmy, które chcę wam zaprezentować. Jako Fotograf Ślubny pochodzący z Zakopanego bardzo często fotografuję piękne, tradycyjne Śluby Góralskie. Chciałbym opowiedzieć wam na czym polegają różnice pomiędzy tradycyjnym weselem góralskim, a uroczystością bez góralskich obrzędów - oczywiście wszystko widziane moimi oczami.

Na sam początek mam dla was genialną zapowiedz ślubną od świetnego kamerzysty z Zakopanego-Piotra Gdulskiego, który wraz ze mną bardzo często pracuje na tego typu weselach. Można powiedzieć, że do perfekcji opanował nagrywanie tych bardzo trudnych technicznie zadań, które stawiane są przed kamerzystą ślubnym na weselu góralskim. Więcej prac Piotrka możecie obejrzeć na jego kanale VIMEO

Przygotowania do Ślubu

Skoro piszę o przygotowaniach nie może zabraknąć krótkiej wzmianki o ubiorze. Tutaj nie zobaczycie tradycyjnej sukni ślubnej, a prawdziwy strój ludowy, który przetrwał w niezmienionej formie od wielu wieków. Jedynym szaleństwem, na które może pozwolić sobie przyszła Panna Młoda jest wybór zdobień gorsetu, bluzki czy spódnicy, z których składa się ten tradycyjny strój. Wzory zdobiące gorset to motywy kwiatowe zaczerpnięte prosto z górskich rejonów. Strój Karoliny, który widzicie poniżej zdobiony jest cekinami  układającymi się w kwiaty.

Każdy strój wykonywany jest na indywidualne zamówienie, stąd każdy jest inny.  Wyżej mogliście podziwiać bogaty strój nabijany cekinami, zaś poniżej prezentuję wam ubiór ręcznie haftowany przez miejscowe hafciarki, które tworzą te cuda.Kwiaty haftowane na gorsecie mają swoje znaczenie np. lilia oznacza czystość.

Kolejną kwestią jest fryzura Panny Młodej, tak jak tradycja nakazuje włosy powinny być spięte w kok, tzw. „cubę”. Natomiast do włosów koniecznie musi być przyczepiona wstążka z mirtem, która później wykorzystywana jest przy obrzędzie cepcowin. Wszystkie dodatki typu kolczyki, naszyjnik czy bransoleta zrobione są z prawdziwego korala, najczęściej z dodatkiem złota. Na nogach oczywiście nie może zabraknąć skórzanych kierpiec w kolorze czarnym lub brązowym w zależności od upodobań.

Natomiast jeżeli chodzi o ubiór Młodego Pana, tutaj strój nie różni się od tego noszonego przy innych okazjach. Na strój młodego składają się: koszula,portki,kapelusz, kierpce, spinka do koszuli, opasek, oraz cucha którą zarzuca się na ramiona- przewiązana jest białą wstążką. Wprawne oko jednak rozróżni kawalera od żonatego mężczyzny. Po ślubie nie nosi opaska ani piórka przy kapeluszu, są to bowiem atrybuty stanu kawalerskiego.


Skoro wiecie już jak wyglądają Państwo młodzi w swoich pięknych, tradycyjnych strojach, czas opowiedzieć wam troszkę o przygotowaniach do ślubu. Główna część odbywa się w domu Pani Młodej. To tutaj zbiera się najbliższa rodzina i to właśnie tutaj przyjeżdżają pytace oraz kapela góralska,by wraz z Panią młodą wysłać druhny (druzcki) konnym zaprzęgiem po młodego Pana, do jego domu. Nierzadko Młoda jest z Zakopanego, a Młody z Bukowiny czy Białki Tatrzańskiej. Są to znaczne odległości, mimo to jak tradycja nakazuje podróżuje się końmi, stąd też nie rzadko fotograf i kamerzysta rozpoczynają pracę ok 9-10 rano. Bardzo ważne jest by umiejętnie sfotografować te wszystkie zawiłe elementy, gdyż właśnie na reportażowym podejściu do tematu zależy młodej parze..


Zadaniem druhen (druzcek) jest pomoc w ubieraniu młodego Pana, założenie opaska czy czerwonej wstążki do cuchy, która jest oznaką stanu kawalerskiego.To właśnie tą wstążkę niebawem zamieniać będzie na białą Pani Młoda, ale o tym później.

Gdy młody Pan jest już pięknie ubrany i gotowy do drogi, wówczas ma miejsce pierwsze błogosławieństwo w domu rodzinnym młodego, gdzie błogosławią go jego rodzice.

Następnie druhny (druzcki) wyprowadzają Pana Młodego z domu pod ręce i wspólnie udają się zaprzęgiem konnym do domu Pani Młodej, gdzie będzie miało miejsce błogosławieństwo obydwojga przyszłych małżonków.

W międzyczasie w domu Pani młodej zbierają się goście, rodzina i sąsiedzi.

W czasie, gdy młody jest w drodze, co zwykle zajmuje sporo czasu, ubiera się Pani Młoda, zwykle podczas ubierania pomagają druzcki, bądź mama młodej Pani.

Młoda Pani zwykle wita Pana Młodego i najbliższych z jego rodziny na zewnątrz- przed domem. Cały orszak prowadzą pytace, którzy śpiewają tradycyjne przyśpiewki. To nie jedyne zadanie, które będzie stać przed pytacami.  W dniu wesela do ich obowiązku należy ciekawie poprowadzić obrzęd cepca,czyli „wykupienia” Pani Młodej.

W domu Młodej Pani ma miejsce kolejny ważny obrządek -zmiana koszuli na tą, którą przygotowała dla swojego wybranka Młoda Pani. Wtedy również zmieniona zostaje wstążka z czerwonej na białą. Po tym obrzędzie rodzice błogosławią swoje dzieci i wszyscy wybierają się do kościoła.

Ceremonia ślubu 

Ceremonia w Kościele nie różni się prawie od każdej innej poza kilkoma detalami. To drużbowie i druhny (druzcki) prowadzą Młodych przed ołtarz przy pięknych dźwiękach kapeli góralskiej , ksiądz natomiast ubrany jest w ornat z motywami ludowymi. Zdjęcia które oglądacie poniżej zostały zrobione w pięknym Kościele pod wezwaniem św Anny w Zębie  – notabene rodzinnej wsi jednego z naszych najlepszych skoczków narciarskich Kamila Stocha.

Po zakończeniu obrzędów kościelnych młoda Para jedzie końmi pięknym, barwnym korowodem z muzyką i śpiewem przez malownicze tereny do karczmy. W dalszej części artykułu pokaże wam jak wygląda prawdziwe wesele góralskie na Podhalu. Wszystkie okoliczne wsie, takie jak: Murzasichle, Białka Tatrzańska, Bukowina, Dzianisz, Witów czy Chochołów obchodzą tą uroczystość bardzo podobnie jak robi się to w samym Zakopanem czy Kościelisku.

Pierwszy Taniec

Początkowo wszystko przebiega dokładnie tak samo jak na tradycyjnym weselu. Rodzice witają młodych chlebem i solą, a Młoda Para wita przybyłych na wesele gości. Następnie jest już spora zmiana, ponieważ nie ma życzeń, wszyscy goście zasiadają do obiadu, po którym następuję pierwszy taniec. Chwile później Młoda Para kroi tort, który jest podany bezpośrednio po obiedzie. Jak widzicie harmonogram dnia jest bardzo napięty, tym bardziej, że przecież trzeba zabawiać w międzyczasie sporą liczbę gości, może dla niektórych z was będzie to szok, ale na wesele góralskie potrafi przybyć 300-400 osób, a podobno zdarzały się i większe. Fotograf i kamerzysta mają ręce pełne pracy. Mówiąc szczerze dzieje się tyle, że nie rzadko jemy obiad na kolanie, w 3 minuty albo nie jemy go wcale i nie przez brak gościnności, ale dlatego że zwyczajnie nie ma na to czasu.

Plener z drużyną

Kolejnym punktem obowiązkowym jest tzw. Plener Z Drużyną. Para Młoda, wszyscy drużbowie i druzcki wybierają się wraz z fotografem i kamerzystą, by wykonać kilka mniej lub bardziej formalnych kadrów z widokiem na góry.  Oczywiście jako iż wszyscy są w świetnych humorach można wykonać naprawdę genialne, spontaniczne zdjęcia. Zwykle jedziemy w miejsce niezbyt odległe od sali weselnej , aby nie tracić czasu na dojazdy i mieć więcej czasu na zdjęcia. Popularne są te miejscówki, które mają świetny widok na całe pasmo Tatr z królującym Giewontem. Stąd też najlepsze miejsca to te położone wyżej jak:  Furmanowa, Salamandra, Stołowe czy Antałówka . Większość par decyduję się również  na sesję ślubną w górach innego dnia, wtedy zwykle wybieramy się wysoko w Tatry. Spora część nowożeńców wybiera lokalizacje takie jak: Kasprowy Wierch, Nosal czy Morskie Oko.Klikając w poniższy link możecie zobaczyć przykładowy Plener Ślubny Bernadki i Damiana z Kasprowego Wiechu.

Przy okazji pleneru ślubnego z drużyną chciałbym opowiedzieć wam trochę o roli druzcek i drużbów na weselu. Do obowiązków tzw. drużyny należy pomaganie Parze Młodej podczas całego dnia,przykładowo donoszenie alkoholu, zabawianie gości.  Oczywiście najważniejszym zadaniem jest uczestnictwo i spora rola,którą mają do odegrania podczas obrzędu cepowin. W drużynie znajdują miejsce tylko kawalerowie i panny i jest ich od 4 do 12 par w zależności od regionu Podhala.

Tańce i zabawy

Dwa słowa również chciałbym poświęcić samej imprezie. Poza tradycyjnymi cepowinami, które opisuję dla was poniżej nie ma tutaj zbytnich różnic pomiędzy zwykłym weselem, a weselem góralskim. Jest głośno radośnie i wszyscy weselnicy świetnie się bawią. Zabawa trwa zwykle do białego rana.
„Jedzą, piją, lulki palą,Tańce, hulanka, swawola; Ledwie karczmy nie rozwalą.”,

Tradycyjny góralskie cepowiny

Najważniejszą częścią wesela są cepowiny pani młodej. Pytace i Starościny muszą się wykazać  szerokim wachlarzem śpiewek związanych z wykupieniem pani młodej.  Druzcki i drużbowie swoim śpiewem powinni wykazać zalety i uciążliwości życia małżeńskiego, złożyć  życzenia i pożegnać ze stanem panieńskim. Młody musi wykupić swój kapelusz  i na koniec zaśpiewać oraz zatańczyć ze swoją żoną.

Śpiewają również wszyscy weselnicy i jest to odpowiednik życzeń na zwykłym weselu tyle, że tutaj przyjmują one formę śpiewaną. Na koniec tańczone są tradycyjne góralskie tańce tzw. solówki. Dla fotografa i operatora kamery jest to jeden z najcięższych momentów z całego dnia, tradycyjne cepowiny potrafią trwać do 3 godzin. Zdecydowanie brakuje miejsca, ponieważ jednocześnie na parkiecie potrafi znaleźć się na raz 200 osób, zarazem jest to jeden z ciekawszych do fotografowania momentów podczas całego wesela. Trzeba więc być maksymalnie skoncentrowanym, by uchwycić te unikalne momenty, które są tak bardzo istotne dla Młodej Pary.

Mam nadzieję, że przebrneliście do końca artykułu i choć trochę przybliżyłem wam wesele góralskie  i jego piękne tradycje, które kultywowane są na całym Podhalu.

Fotograficznie nie jest to temat łatwy ze względu na dużą ilość ludzi, ciemne sale i kościoły, ale za to jakże wdzięczny, piękny i totalnie inny niż w każdym regionie Polski. Jest to mój pierwszy tak długi artykuł,więc liczę na wyrozumiałość czytelników.

Fotografia : Mateusz Kiszela
Opracowanie : Mateusz Kiszela
Materiały Filmowe : Piotr Gdulski

Karczmy które zostały pokazane w materiale: Karczma Harenda , Karcma Góralsko, Zajazd Furmański, Karczma Witowianka

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
ceper-ownik 2017-04-27 14:07:25
Film fajny tylko dlaczego podkład muzyczny taki od czapy?
Adhd 2017-04-24 18:16:14
Znane nazwisko , prawdziwi Górale. Piękna jest ta nasza Góralszczyzna. Tylko ta architektura Zakopanego taka stara.
jarząbek 2017-04-24 09:45:15
Najwazniejse co by sie majontki zgadzoły
Tu man 2017-04-23 20:33:37
Cytuje :"przy obrzędzie cepcowin " raczej poprawnie jest " cepowin "
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    POLE - 2 HA i 42 ARY. 505 429 375.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA na rok lub dłużej DWA DOMKI DREWNIANE po 70mkw, Zakopane - Chłabówka. Kontakt na e-mail: podkowa@op.pl
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Aparthotel Renesans w Zakopanem poszukuje kandydatów na stanowiska: KIEROWNIK RESTAURACJI, KELNER/BARMAN, POKOJOWA. Stabilna praca w nowo otwieranym Obiekcie. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: praca@renesans.pl lub tel. 602444734
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICA 23 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    ŁAZIENKI KUCHNIE PLYTKI INSTALACJE MONTAZ MEBLI ARMATURY. 602839607
    Tel.: 602839607
  • PRACA | dam
    Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni Kasjera. 725300144 https://bip.cos.pl/1509/zakopane praca.zakopane@cos.pl
    Tel.: 725300144
  • USŁUGI | budowlane
    WYKONCZENIA I REMONTY. 602839607
    Tel.: 602839607
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    ŁAZIENKI KUCHNIE PLYTKI INSTALACJE MONTAZ MEBLI ARMATURY. 602839607
    Tel.: 602839607
  • USŁUGI | budowlane
    TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
  • PRACA | szukam
    KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, SPRZĄTANIE. 796 358 958.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    SZCZENIAKI SHIH TZU. 730 519 594.
  • PRACA | dam
    Przyjmę Cieślę - budowa w Kluszkowcach Stawka do uzgodnienia Proszę dzwonić - 788 624 940. 788 624 940 aleksandra@tatrastyle.pl
    Tel.: 788
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
  • SPRZEDAŻ | różne
    SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, ŁAZIENKI, ZABUDOWY, ADAPTACJA PODDASZY, REMONTY, DOCIEPLENIA BUDYNKÓW, FASADY. 693 206 403.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, DOMY OD PODSTAW, POKRYCIA DACHOWE, SZALUNKI STROPOWE. 693 206 403.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
  • PRACA | dam
    PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI OSOBĘ DO SPRZĄTANIA I RZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ. 509 578 689.
  • PRACA | dam
    Kucharz al'a carte- Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej Do uzupełnienia zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: KUCHARZ. Oferta pracy dla kucharza z doświadczeniem zawodowym. Praca na stałe, bardzo dobre warunki pracy. Więcej informacji pod nr. 518 259 536 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
    Tel.: 518 259 536
    E-mail: rest.gorska@gmail.com
    WWW: www.restauracjagorska.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Las z drzewostanem pow. 41ar w Lipnicy Wielkiej 603071487, 609325040.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
  • USŁUGI | inne
    PROFESJONALNA WYCINKA DRZEW, GAŁĘZI Z PODNOŚNIKA I Z UŻYCIEM LINY. 889 105 476
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-04-26 21:30 Majówka na nartach? Tylko na Kasprowym Wierchu! 2024-04-26 20:30 Tatry Wielkoformatowo. Fotograficzny projekt Marka Kowalskiego (WIDEO) 1 2024-04-26 19:30 Pies a sprawa polska 11 2024-04-26 18:30 Powiat odkupi dawne Prewentorium 1 2024-04-26 17:29 Ryby zamiast lodów - sushi bar w dawnej kawiarence 1 2024-04-26 17:16 Dzień Górala w remizie OSP Maruszyna 2024-04-26 16:30 Tajemniczy ford na ulicy Grunwaldzkiej w Zakopanem 4 2024-04-26 16:04 Grzybica skóry głowy - skąd się bierze, jak ją diagnozować i skutecznie leczyć? Poradnik eksperta z Kliniki Zdrowego Włosa 2024-04-26 15:30 Co robić w weekend w Zakopanem? 2024-04-26 14:30 Nowotarski Rynek dla łasuchów - już ustawiają się foodtrucki! 3 2024-04-26 14:00 Czy w Zakopanem dobrze i bezpiecznie jeździ się na hulajnogach? (WIDEO) 7 2024-04-26 13:29 Jest koalicja w radzie Powiatu Nowotarskiego, znamy skład zarządu 6 2024-04-26 12:49 Nowotarski starosta z prokuratorskim zarzutem 10 2024-04-26 12:18 Trwałe stoły zabiegowe - jak wybrać sprzęt, który będzie służył latami? 2024-04-26 12:03 Jak nauczyć się jeździć na rolkach? 2024-04-26 11:59 Zmiana organizacji ruchu na zakopiance w Rdzawce 2024-04-26 11:30 Groźny wypadek w Skomielnej Białej 2024-04-26 11:00 Dziedzictwo i przyszłość Ostrowska 2024-04-26 10:59 Jak wybrać rolety dzień noc do domu? 2024-04-26 10:35 Jak radzić sobie z uciążliwym bólem zęba? 2024-04-26 10:30 Geotermia na Podhalu: Odkryj Źródło Ciepła Z Natury 2024-04-26 10:30 Wieczór pełen muzyki. Historia Amy Winehouse. Mamy dla Was bilety 1 2024-04-26 10:24 7 trików oświetleniowych do kuchni 2024-04-26 10:15 Najlepsze odkurzacze bezprzewodowe - sprawdź nasz ranking 2024-04-26 09:59 Bajkowy poranek na Sarniej Skale. Giewont na wyciągnięcie dłoni! (WIDEO) 1 2024-04-26 09:00 Od willi Zygmunta Gnatowskiego do Muzeum Stylu Zakopiańskiego 2024-04-26 08:00 Policja się szkoli na złomie 8 2024-04-25 23:53 Poważny wypadek na nowej zakopiance w Skawie 2024-04-25 21:51 Mięso z gwoździami w centrum Zakopanego. Makabryczna pułapka na psy 20 2024-04-25 21:40 Pociąg śmiertelnie potrącił mężczyznę w Poroninie 2024-04-25 21:00 Już jutro wielkie otwarcie Rabkolandu 2024-04-25 20:30 Młodzi na scenie Domu Ludowego. Małe Bajania ruszają w niedzielę 2024-04-25 20:00 Widoki z Bachledzkiego Wierchu. Piękne miejsce uratowane przed zabudową (ZDJĘCIA) 5 2024-04-25 19:17 Seniorzy w kinie 2024-04-25 19:06 Drzwi z płyty OSB - jakie mają zastosowanie? 2024-04-25 19:00 Nowy burmistrz spotkał się ze skarbnik Zakopanego. Rozmawiali o finansach miasta 33 2024-04-25 18:30 Pobił 76-letnią matkę i trafił za kratki. Na jak długo? 2024-04-25 18:00 Otwarcie sezonu. Motocykliści dla Marysi Białońskiej 2024-04-25 17:30 "Moje, nase moje" otworzą sezon turystyczny w Zubrzycy 2024-04-25 17:00 Niedźwiedź spaceruje nieopodal Kuźnic (WIDEO) 4 2024-04-25 16:34 Policja ustaliła tożsamość kobiety 2024-04-25 16:00 Ryś namierzony w Gorcach (WIDEO) 1 2024-04-25 15:15 Problemy faworytów Macron Zakopiańskiej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej 2024 2024-04-25 14:47 Solidne wyposażenie biurowe? Postaw na markę Leitz! 2024-04-25 14:30 Witajcie w Radiu Alex (WIDEO) 5 2024-04-25 14:00 Tego jeszcze nie było. Moj stanie na Babiej Górze 2024-04-25 13:00 PiS bierze władzę w powiecie nowotarskim. To jest nowy starosta 10 2024-04-25 12:10 Tajemnicza sprawa kobiety, która trafiła do szpitala w Zakopanem. Kim jest? 2024-04-25 11:21 Chcesz ocieplić dom, ale nie chcesz wymieniać pieca? W Czystym Powietrzu jest rozwiązanie! 2024-04-25 11:00 Tę malowniczą zagrodę trzeba koniecznie ochronić 8
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-04-26 23:16 1. Nie zgrywaj drwala tutaj synecku. Gospodarskim okiem i rachunkiem dbasz o swoja prace, wiec konia czy inne zwierze dogladasz dobrze bo od niego zalezysz. Ekoglupole tego nie kumaja a ty tylko powiekasz ta bzdurna narracje. 2024-04-26 22:49 2. W gospodarce rynkowej nie szanuje się sprzętu i zwierząt, które służą jako jedyne źródło zarabiania. Ja w ciągu sezonu zdzieram dwie piły motorowe. Czy wiecie co się robi z koniem, który "nie nadaje" się do zrywki? 2024-04-26 22:41 3. Paczoj ze sobiy a ludziom dej spokój bo siy urobiom dość a donosy i swojy wywody zachowoj se dlo siy, bo siy wom jus her wrzyciak poprzewracało 2024-04-26 22:34 4. zawsze lepiej o 13 grudnia, niż o jajach kobiety. To pierwsze jest bardziej wiarygodne i realne 2024-04-26 22:32 5. Hooooya napisał o uniewinnieniu przez Dudę. A kogo Duda uniewinnił, jak nie Kamińskiego i Wąsika z PiS, dzbanie roku? I kto ma tutaj rozdwojenie jaźni? Ty już nie jesteś dzbanem roku, ty jesteś ^&*%$% millenium! 2024-04-26 22:12 6. Nie jestem pewien jaki jest cel tego "listu do redakcji" ? Jeśli chodzi o złe traktowanie zwierząt na Podhalu czy ogólnie w Polsce to nie jest to chyba jakaś nowość. Wystarczy zobaczyć jak ludzie zachowują się wobec siebie więc chyba nie jest trudno sobie wyobrazić jak będą traktować zwierzęta. Jeżeli autor rzeczywiście dba o to jak ludzie traktują zwierzęta to nie wydaje mi się żeby rozpoczynanie polemiki na łamach Tygodnika Podhalańskiego było właściwym miejscem na takie dyskusje. 2024-04-26 21:52 7. @przyganiał kocioł garnkowi "Wypada zachować odrobinę kultury i uszanować ludzi i zwyczaje tu panujące" - dobrze wiedzieć, że okrucieństwo wobec słabszych istot to zwyczaje podhalańskie, fantastyczna wizytówka dla rejonu. 2024-04-26 21:52 8. Jacek Gdyby ugryzł cie jakiś pies kiedykolwiek to wiedzielibyśmy o tym. 24tp.pl by opisało haha. Mieszkam w centrum ponad 50 lat i nigdy nie słyszałem żeby tu kogoś jakiś pies napastował. Zmień dilera i nie egzaltuj się 2024-04-26 21:23 9. Tylko Braun i Konfederacja, reszta to sprzedaWczyki 2024-04-26 21:22 10. Wy, przyjezdni, możecie sobie wierzyć w co chcecie, nawet w biskupa z durszlakiem na głowie lub aluminiową czapeczką. Przyjeżdżacie w gości i powinniście uszanować kulturę, prawa i obyczaje jakie tu obowiązują a nie szczekać, obrażać i narzekać. Czy jeśli pojedzie Pan z dziećmi do kraju muzułmańskiego (a nie trzeba daleko jeździć bo jest ich bardzo dużo w całej Europie) i zobaczy Pan szejka okładającego swoją żonę to będzie Pan bronił tej kobiety czy czym prędzej się oddali? I co Pan wtedy powie swoim dzieciom? Nie przywołuję tu publicznych egzekucji poprzez kamienowanie na bogu ducha winnych kobietach, które również się zdarzają na ulicach muzułmańskich krajów, bo szkoda Pana rozkładać na łopatki. Zapomina Pan że ma Pan wybór. Tak samo jak może pan chodzić po mleko do galerii handlowej lub do osiedlowej żabki. Może Pan przyjechać na Podhale albo może Pan jechać na Słowację lub nawet w Alpy gdzie zapewne nie ma psów na łańcuchach i katowanych koni, bo tam po prostu już nie ma gospodarki i nie ma zwierząt gospodarskich. Niestety Pana również tam nie ma gdyż... niech Pan sam sobie dopowie. Nikt Pana na siłę nie ciągnie do tego piekła pod Tatrami. Chyba jedzie Pan z własnego wyboru. Jakby nie było w gości i do miejsc które nie są Pana rodzimymi stronami. Wypada zachować odrobinę kultury i uszanować ludzi i zwyczaje tu panujące i nie szkalować, obmawiać czy wieszać psy po gospodarzach którzy Pana goszczą u siebie pod dachem i pańską rodzinę. A jeśli każdorazowo przeżywa Pan traumę i mimo to powraca to jest to przesłanka do kontaktu ze specjalistą. Ja mam do Pana inne pytanie: Dlaczego, my miejscowi, mamy wierzyć, że traktujecie swoje żony, dzieci, rodziny, jak znikną z widoku miejscowym, inaczej niż my traktujemy nasze konie?
2024-04-22 15:13 1. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 2. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 3. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 4. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 5. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 6. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 7. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 8. Deportowac drugiego na anktartyde. 2024-02-23 16:54 9. patrząc na tą kobitkę z kieleckiego to cuć ze wiosna idzie ... cuć to nawet niedźwiedzie z gawry wychodzą a niedzwiedzice śpią ... po co wszytko im wiedzieć ... po co ... 2024-02-22 20:48 10. Pnioki, sroki w krzoki takie potoki.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


FILMY TP

Pożegnania