2015-07-08 22:44:31

Powódź stulecia

Reklama

W lipcu tego roku mija 81 lat od jednej z najtragiczniejszej powodzi w Polsce, której początek i najbardziej gwałtowny przebieg miał miejsce na Podhalu.

W połowie 1934 roku polska gospodarka powoli podnosi się z wielkiego światowego kryzysu wywołanego przez załamanie finansowe w USA.  Rolnicy szykują się do zbiorów zbóż, które w tym roku obficie obrodziły.  W pierwszym tygodniu lipca nikt nie ma pojęcia, że na dalekim południu formuje się potężny niż,nazywany przez meteorologów „genueńskim” od włoskiego miasta Genua skąd, najczęściej nadchodzą nad środkowe regiony Europy. Jak podają meteorolodzy niż genueński, który dotarł na Podhale 13 lipca 1934 roku był wyjątkowo obfity w wodę i został zablokowany przez wyż stacjonujący w tym czasie na południu Polski. Wirujące i ścierające się fronty atmosferyczne spowodowały gwałtowne deszcze, które od 13 do 15 lipca wyniosły średnio 55 litrów wody na 1 m 2 w ciągu doby. Górskie rzeki z każdym dniem opadów podnosiły swój stan wód i z wielką szybkością przemieszczały się ku dolinom oraz położonym w pobliżu miejscowościom. Apogeum opadów przypadło jednak na 16 lipca. W Tatrach w okolicach Hali Gąsienicowej spadło 255 litrów deszczu na 1 m 2 i do dzisiaj jest niepodbitym rekordem opadów na tym terenie. W tym dniu na całym Podhalu poziom opadów wyniósł średnio 85 mm. Namoknięta ziemia nie jest w stanie pochłaniać tak wielkiej masy wody. Z gór do Zakopanego z impetem zlewają się masy wody, występując ze swych koryt i przelewają się ulicami miasta niszcząc mosty, drogi i domy. Pomimo podejmowanych przez mieszkańców rozpaczliwych prób ratunku, gwałtowny nurt porywa wiele  budynków. Im dalej tym,sytuacja staje się bardziej dramatyczna. Rzeka Zakopianka zasilana dopływami spotyka się w Poroninie z potężnie wezbranym Porońcem i zalewają znajdujące się po drodze miejscowości: Poronin, Biały Dunajec, Szaflary niszcząc po drodze budynki oraz mosty kolejowe i drogowe. Rzeka Biały Dunajec w Nowym Targu łączy się z rzeką Czarny Dunajec, którą płyną już masy wody z zachodniej części Podhala. Zniszczyły one już między innymi most kolejowy w Czarnym Dunajcu i zalały położone w pobliżu miejscowości. Utworzony z tych dwóch rzek Dunajec siał zniszczenia w Nowym Targu. Kiedy fala powodziowa dotarła w rejon Szczawnicy miała już 7 metrów wysokości i jej ofiarą  przeciągu kilku minut stał się pensjonat „Biały Dom” z którego w ostatniej chwili udało się uciec wszystkim gościom.

Gwałtowne opady spowodowały powódź nie tylko w dorzeczu Dunajca, ale także Raby, Skawy i znacznej części dorzecza Wisłoki. Setki miejscowości znalazło się pod wodą między innymi: Nowy Sącz, Żywiec, Tarnów i Rzeszów. 19 lipca fala kulminacyjna wystąpiła na dwustu kilometrowym odcinku górnej Wisły, gdzie na skutek licznych pęknięć wałów oraz ogromnych wylewów fala powodziowa uległa znacznemu obniżeniu i osłabieniu. Dzięki temu 22 lipca, kiedy fala kulminacyjna dociera do Warszawy, pomimo bardzo wysokiego stanu wód stolicę Polski udaje się obronić przed zalaniem.

Powódź z lipca 1934 roku była dla Polaków szokiem. Głównie z powodu  nieprzygotowania regionu na tego typu zdarzenia. Na nieszczęście katastrofa dotknęła jednych z najbardziej nierozwiniętych gospodarczo i najbiedniejszych terenów Polski. Setki miejscowości zostało zniszczonych i odciętych od zaopatrzenia. Szczególnie ciężka sytuacja panowała na Podhalu, gdzie pędzące w wielką szybkością masy wody dokonały wielkich spustoszeń. W pierwszych dniach zaopatrzenie dostarczane było tylko samolotami, a mieszkańcy rozpoczęli budowy prowizorycznych przepraw. ówczesna prasa rozpisywała się o panującym głodzie, rozpaczy i akcji pomocy powodzianom oraz o skali problemów z jakimi musiał zmierzyć się polski rząd. Przede wszystkim wielkim problemem było ulokowanie tysięcy rodzin, które w powodzi straciły cały dobytek. Zdarzały się przypadki okradania resztek ocalałego majątku w opuszczonych zabudowaniach. Zdecydowanie działał wymiar sprawiedliwości, a złapani złodzieje byli natychmiast surowo osądzani. Władze błyskawicznie postępowały  także ze wszystkimi, którzy uchylali się od udzielenia pomocy. Jak z pewnym dzierżawcą majątku w Wierzchosławicach, który rano odmówił przyjęcia do stajni uratowanych z powodzi chłopskich koni, a już tego samego dnia po południu został przetransportowany przez policję do obozu internowania w Berezie Kartuskiej.
Z upływem czasu można było oszacować straty. Powódź z 1934 roku zabrała ze sobą 55 istnień ludzkich. Woda zalała łącznie teren o powierzchni 1260 km 2, a w jej wyniku zostało uszkodzone bądź uległo zniszczeniu 22.059 budynków,blisko 170 km dróg i 78 mostów. Szczególnie duże straty ponieśli rolnicy,którym woda zalała pola akurat w trakcie żniw. Łącznie powódź spowodowała straty, na niebagatelną jak na tamte czasy kwotę 60 milionów złotych (około 12 mln ówczesnych dolarów).

Władze bardzo szybko wyciągnęły wnioski z tej katastrofy. Przede wszystkim brakowało zbiorników retencyjnych. Przyspieszono budowę zbiornika w Porąbce na Sole, który oddano do użytku w 1936 roku. W porównaniu do czasu dzisiejszego w niewyobrażalnie krótkim czasie podjęto decyzję natychmiastowej budowy jako pierwszego na Dunajcu zbiornika w Rożnowie. Następny miał być zbiornik z zaporą usytuowaną w Niedzicy, dla którego dokumentację przygotowano w latach 1938-1939. Jej budowę przerwał wybuch Drugiej Wojny Światowej. W okresie PRL-u wspomnienie o tej wielkiej powodzi było wciąż żywe i w 1964 roku władze podjęły decyzję o usytuowaniu tamy w Niedzicy, której budowa rozpoczęła się 1969 roku.Inwestycja ciągnęła się latami i została ukończona po 28 latach w 1997 roku. Oficjalne przekazanie zbiornika do użytkowania zbiegło się z ulewani, które rozpoczęły także wielką powódź. W tym czasie tama przeszła swoisty „chrzest bojowy” przyjmując spływające z gór masy wody i uchroniła położone poniżej miejscowości przed powtórką tragedii z 1934 roku.

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
malgorzata1934 2015-07-14 06:21:48
Do autora dot. Szczawnicy:
proszę chociaż trochę przyłożyć się do faktów, a nie pisać bzdety, Wystarczyło skonsultować się z muzeum w Szczawnicy, gdzie maja dane odnośnie powodzi w 1934 r. Bowiem pisze Pan , że gościom w ostatniej chwili udało się uciec z Białego Domku przed 7 m falą, jakby sobie z cypla ( na którym stał pensjonat ) przeskoczyli Dunajec i znaleźli się na brzegu. Uratował wszystkich, narażając swoje życie flisak ze Szczawnicy Kapłaniak, zanim pensjonat porwała z cypla rzeka. Za ten czyn bohaterski flisak dostał medal od ówczesnego rządu polskiego- zdjęcia z powodzi i medal znajdują się w szczawnickim muzeum.
z boku 2015-07-14 00:56:37
przenomumdrzyjso uczonoscie wielgo. Woda ma wlasnie to do siebie ze wyrywa kamienie po drodze dlatego ze jest ....bystra. Brzegi tez sa po to zeby trzymaly wode w korycie a ze woda wyrywa kamienie to tymsamym podmywa brzegi w Brzegach tez.. Mozna by bylo wykopac row na 10 m gleboki wybetonowac a moze nawet zabetonowac ale czy jest sens. A jak zatka na wlocie??niestety z woda mozna walczyc uformowac troche ale nikt nigdy jeszcze wody nie poskromil w 100 % . To tak jak z motyka na slonce albo z idiotyzmami na Fiakrow. Zajmij sie swoim zdrowiem nie udzielaj sie piszac takie bzdety,wyjdzie ci to na zdrowie. Pochwalilabys autora ale tego nie zrobisz bo ciebie nikt nigdy za nic nie pochwali. Dlaczego?? bo nic nie zrobilas jeszcze dobrze.
do maja 2015-07-12 07:27:29
niszczenie gorali i fiakrow trwa nadal na feceboku Plaszczykowa sie wije i skreca strasznie oburzona ze fiakrzy smia sie bronic..wrecz twierdzi ze sa bezczelni

taka to juz u niej mentalnosc Kalego
majachogori 2015-07-12 04:51:01
@ana czyżby skończył się temat niszczenia fijakrów do Morskiego Oka, stąd ta frustracja? W Polsce od ośmiu lat pogłębia się susza i z roku na rok jest coraz większa. Widać to gołym okiem, nie trzeba prowadzić badań naukowych. Pustynnieje gleba, wysychają studnie, obniżają się wody gruntowe, są coraz łagodniejsze zimy bez pokrywy śnieżnej, wymierają lasy iglaste, malaria przenosi się na północ Europy. Naukowcy szacują, ze niedługo klimat w Polsce będzie taki, jak w Toskanii. Przewidujący zakładają winnice i farmy solarne. Są to skutki globalnego ocieplenia klimatu. I będzie więcej monsunowych deszczy, nawałnic i powodzi.
hahha 2015-07-11 21:25:05
super artykul i ciekawie sie czyta radze nie sluchac uorcyka bo ona czyta po to zeby sie doczepic a nie wspomniec te tragiczne chwile .....ja jej artykulów juz dawno nie czytam za duzo zawieraja konspiracji wypuszczania przeciw drugiemu ,...glupote sie omija ...pozdrawiam :)
ana 2015-07-11 14:29:08
To skąd wodę @ majachogori czerpie na tyle hektarów jak wszystko wyschło ?;)aż taka dama to ja nie jestem żeby mieszkać na Marszałkowskiej ... mieszkam w miejscu gdzie wokół otaczają mnie lasy a co dziwniejsze od kilku lat pojawia się w nich coraz więcej bagien... może majachogori przemierzalo jakieś afrykańskie Mazowsze? ;)...ale czuje ze jabłka bedą w cenie w tym roku ze względu na susze i @ majachogori już zaciera ręce... :D
majachogori 2015-07-11 10:37:40
@ ana, może mieszkasz na ulicy Marszałkowskiej w betonowej dżungli i nic nie widzisz. Rusz się w plener, to zobaczysz. Ja ciągle wędruję z północy na południe i dokładnie widzę co się dzieje. A nad jeziorem łąki wyschły, obowiązuje zakaz wstępu do lasu, niemalże na całym Mazowszu i muszę podlewać hektary sadu, bo drzewa usychają.
ana 2015-07-10 13:15:10
Matko Bosko!!!....@majachogori to przepowiednia nadchodzącej apokalipsy???...ja mieszkam na Mazowszu i nic takiego nie zaobserwowałam... kapkę mi tylko trawa pożółkła ...:D
dociekliwy_troll 2015-07-09 20:29:01
cersko pises ze Bystra nadal jest cholernie groźna. To nojlepsy argument cobyś siy stela wyniesła.
czester 2015-07-09 20:15:19
Zdjęcie 14 to nie jest zdjęcie mostu kolejowego w Czarnym Dunajcu
uorcyk 2015-07-09 19:46:38
@sp: jestem czytelnikiem którego to zwyczajnie razi ..
Co do Bystrej, to nadal jest cholernie groźna. Pamietam jak podczas ostatnich powodzi szalała z korycie wyrywając kamienie i podmywajac brzegi ..
majachogori 2015-07-09 19:32:59
Bardzo ciekawy artykuł i wstrząsające zdjęcia powodzi na Podhalu. Doskonale czuje się wodny żywioł szalonej, wezbranej rzeki płynącej u stóp Gubałówki, nie daj Bożej płynąć w canoe czy kajaku, i groźnych górskich potoków. Ale to było dawno, prawie 80 lat temu, przed globalnym ociepleniem klimatu. Teraz w centralnej Polsce jest straszliwa susza, umierają drzewa, schną lasy, pustynnieją łąki, bociany głodują, wyrzucają młode z gniazd i odlatują, zaprzyjaźnionym żurawiom padło młode, bo bagna wysychają. W województwie warmińsko-mazurskim i na Mazowszu jest zakaz wstępu do lasów, bo płoną. Ludzie w kościołach ślą modlitwy o deszcz, bo zboże wysycha, umierają drzewa, a krajobrazy robią się pustynne, jesienne. Z roku na rok susza nasila się i jest coraz groźniejsza.
sp 2015-07-09 14:40:28
@uorcyk - mozesz sugerowac a nie wymagac...kim ty myslisz ze jestes ?
uorcyk 2015-07-09 12:29:44
a ja uprzejmie proszę o zmianę tych szalonych skrótów 1 m 2 lub km 2 na poprawne. Wystarczy m kw. czy km kw. bo w sposob jaki zostały napisane budzi emocje zw z ich "poprawnoscią":P
Abeto 2015-07-09 12:20:14
Wiem/wiele a wiesz że znalazłeś doskonałe wytłumaczrnie czemu tak długo budowano zapore.
wiem/wiele 2015-07-09 11:29:24
Budowa zapory w Niedzicy bardzo sie przedłużała oczywiście z winy ekologów, bo dla nich jak zawsze wazniejsze są roslinki i zwierzątka niż dobro ludzi więc blokowali budowę.. Na szczeście w pore ją ukonczono tuz przed powodzia 1997 i tym samym ocaliła życie i dorobek wielu ludzi. Jak widac w tej sytuacji zwycieżył czyjś rozsądek bo nie dał się sterroryzować zielonym oszołomom.
turystapieszy 2015-07-09 11:06:34
W 1997 roku zbiornik w Niedzicy był tylko częściowo napełniony wodą, więc z łatwością zatrzymał powódź. Tylko, że był to zbieg okoliczności... Prawdziwego "chrztu bojowego" jeszcze nie przeszedł.

Na Odrze i jej dopływach (w Polsce i Czechach) mamy całkiem sporo zbiorników retencyjnych, a jednak w 1997 wszystko popłynęło...

W 2010 na Wiśle poniżej ogromnych Goczałkowic też wszystko popłynęło...

Trzeba też pamiętać jak zaczynał wyglądać Dunajec w Krościenku w maju 2014. I wystarczyło do tego kilka rzeczek i potoków poniżej zapory.

Więc lepiej nie utwierdzać się w "złudnym" poczuciu kontroli. Tym bardziej, że rekordy opadów z 1934 roku jeszcze się na Podhalu nie powtórzyły.

Reklama
  • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
    Siewierski Nieruchomości ul. Br. Czecha 1, Zakopane. +48 18 20 66 129, +48 506 13 14 63 www.siewierski.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupie Pilnie -Pensjonat w Zakopanym -tel 660797241 b12.pl.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię KIEROWCĘ C+E na pracę po kraju ( poniedziałek - piątek). Praca na plandece. Kontakt 514 240 136, 691 758 882.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    Sprzedam konia czeskiego zimnokrwistego. Masc karogniady,przyjazny dla dzieci, jezdzil w zaprzęgu i siodle. WAŁACH. Prawie 3 lata. kontakt tylko telefoniczny 791818377.
  • PRACA | dam
    Przyjmę DO OPIEKI NAD STARSZĄ OSOBĄ. 602 534 193.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    Dwa KONIE 8.500 zł/szt. 790 759 407.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO OPAŁOWE 160zł/ m3 i odpad tartaczny 130zł/m3. 790 759 407.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    WIĘŹBA 950 zł/kubik. 790 759 407.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    SKUTER SNIEŻNY POLARIS. SILNIK ŻUKOWSKI prawie nowy. 515 503 494.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia MIESZKANIE, I piętro, Waksmund. 515 503 494.
  • PRACA | dam
    Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę firmy SKIDATA, zatrudni: INFORMATYKA - SERWISANTA. Oferujemy: umowę o pracę, możliwość rozwoju zawodowego. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie kierunkowe, doświadczenie na podobnym stanowisku, znajomość j.angielskiego, czynne prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: montaż i serwis systemu kontroli dostępu SKIDATA. CV prosimy przysłać na e-mail: praca@skicontrol.pl
  • PRACA | dam
    Zlecę SZYCIE NARZUT z kawałków skór włoskich, kożuchowych. Dzwonić tylko z doświadczeniem. 504 636 921.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DOMEK LETNISKOWY W GORCACH. 515 503 494.
  • PRACA | dam
    POTRZEBNA OPIEKUNKA DO 8-MIESIĘCZNEGO DZIECKA, 4-5 godzin dziennie. Zakopane. 692 278 855.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Oferujemy powierzchnię parkingową dla pojazdów osobowych/dostawczych/ciężarowych z możliwością składowania /przechowywania towaru, na monitorowanym obiekcie z własną stacja paliw. Przemysłowa dzielnica Nowego Targu blisko wjazdu na S7. Zapraszamy. Tel. 602 290 555
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI PIEKARZA. Na stałe, umowa. 602 759 709
  • PRACA | dam
    Zatrudnię SPRZEDAWCZYNIĘ DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO W ZAKOPANEM. 602 759 709
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DZIAŁKĘ W ŁAPSZACH WYŻNYCH (nr 2903, 2904, 2905). 572624414.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • KUPNO
    OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. SKUP STARYCH SPAWAREK. 536 269 912.
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • PRACA | dam
    NIEMCY - murarz cieśla malarz ocieplenia spawacz elektryk kranista. 601-218-955
  • USŁUGI | budowlane
    HYDRAULIK - 660 404 104.
  • PRACA | szukam
    KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, POSPRZĄTAM. 796 358 958.
  • USŁUGI | budowlane
    PRACE WYSOKOŚCIOWE, MALOWANE DACHÓW, MALOWANIE ELEWACJI METODĄ NATRYSKOWĄ ORAZ KLASYCZNĄ. 537 160 398.
  • KUPNO
    Kupię LIMBĘ na pniu. 605 306 244
  • PRACA | dam
    Praca na budowie - docieplenia, budowy od podstaw, wykończenia. Zakopane i okolice. tel. 500160574. 500160574
    Tel.: 500160574
  • PRACA | dam
    PRACA W SKLEPIE SPOŻYWCZYM - BUKOWINA TATRZAŃSKA - STOISKO MIĘSNO-WĘDLINIARSKIE. 609820250 as.stasik@op.pl
    Tel.: 609820250
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    POSZUKUJEMY KANTORA DO UDZIAŁU W TRADYCYJNEJ MSZY ŚWIĘTEJ WSZECHCZASÓW. 697 718 044
  • USŁUGI | budowlane
    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupię działkę na Podhalu GOTÓWKA!!! 600 404 554
    Tel.: 600
  • USŁUGI | budowlane
    CIEŚLA BLACHARZ, BUDOWA OD PODSTAW. 516 563 400.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2025-07-13 21:29 31 lat Cafe Piano (Wideo) 2025-07-13 21:00 Bianka Rolando i "Nasze Zakopane" zgarnęły Nagrodę Literacką Zakopanego 2025-07-13 20:00 To była dramatyczna walka o życie na Broad Peak 2025-07-13 19:00 Deska tortur, czyli sofa jak Madejowe łoże, na tym nie da się spać 7 2025-07-13 18:00 Spod Tatr nad Adriatyk - Stanisław Witkiewicz w Lovranie 2025-07-13 17:30 Polscy żołnierze Napoleona. Do końca lojalni. Mamy dla Was książkę 2025-07-13 17:00 Niedźwiedź... na talerzu 4 2025-07-13 16:00 Paradne konie, piękne króliki, nowe maszyny, gwiazdy na scenie (ZDJĘCIA) 2025-07-13 15:00 Wesele góralskie na scenie Sabałowych Bajań (WIDEO) 2025-07-13 14:43 Zderzenie dwóch osobówek w Starem Bystrem 2025-07-13 14:00 Sławne rękawice furmańskie. Czy wiesz, jak się je robi? 2025-07-13 13:36 Taternik odpadł od ściany na Kościelcu (WIDEO) 2025-07-13 13:00 Polak ranny w głowę. Dwie akcje ratunkowe jednocześnie w Tatrach Słowackich 2025-07-13 12:00 Szlachta nie płaci. Pieniny Grand: długi, zamieszanie, ludzie na lodzie. 6 2025-07-13 11:00 Znamy laureatów 54. Konkursu na wiersz o tematyce górskiej im. Tadeusza Staicha 2025-07-13 10:29 Wypadek taternicki na Kościelcu 2025-07-13 10:00 Przybyło Zbójników i Orlic. Za nami Sabałowa Noc! (ZDJĘCIA) 1 2025-07-13 09:00 Dziś może być burzowy dzień. Jest alert RCB 2025-07-13 08:00 500 lat rodu Gąsieniców (WIDEO) 2 2025-07-12 21:28 Wyczerpany turysta potrzebował pomocy górskich ratowników 2025-07-12 21:00 Zakończył się 12-godzinny bieg charytatywny w Zakopanem (WIDEO) 2025-07-12 20:00 Nowy wóz strażacki dla druhów z Lipnicy Wielkiej 2025-07-12 19:02 Dołącz do "Naszego Domu" w Zakopanem 2025-07-12 18:00 Rozbudowa drogi w Ratułowie 3 2025-07-12 17:00 Kobieta z alkomatem 2025-07-12 16:00 Wspólna lekcja przyrody w rezerwacie Bór na Czerwonem 2025-07-12 15:00 Biegli pod górę 2025-07-12 14:00 Magiczny wieczór z The Beatlmen w Białce Tatrzańskiej (ZDJĘCIA, WIDEO) 2025-07-12 13:00 Czytaj świat ze zrozumieniem, czyli jubileuszowy Zakopiański Festiwal Literacki 2 2025-07-12 12:00 Dziś mija 100 lat od otwarcia schroniska Murowaniec w Tatrach 4 2025-07-12 11:00 Z Giewontu na Hel na rowerze 2025-07-12 10:01 Ty też możesz pomóc (WIDEO) 3 2025-07-12 09:37 Zero tolerancji dla piratów drogowych! 11 2025-07-12 09:00 Na tatrzańskich szlakach jest jeszcze ślisko 2025-07-12 08:00 Modernizacja parkingu w Hałuszowej 1 2025-07-11 21:00 Młodzi druhowie na półkoloniach 2025-07-11 20:00 Po tragicznym pożarze rodzina z Dębna straciła swój dobytek (WIDEO) 2025-07-11 19:00 Zamiast odstrzału - przeprowadzka w Tatry? 10 2025-07-11 18:00 Tęsknota za gazdówką (ZDJĘCIA) 2025-07-11 17:00 Wielka plama niebezpiecznej substancji na drodze 2025-07-11 16:00 Bachleda u Wnuka, czyli jazz, Paryż, Chicago, Kraków i Zakopane (WIDEO) 2025-07-11 15:30 Mistrzostwa Zakopanego w Biegu Pod Górę - ważne informacje dla zawodników 2025-07-11 15:28 Wypadek quada w Kościelisku 12 2025-07-11 15:00 Adam Woronowicz dostał Diamentowego Klapsa Filmowego 2025-07-11 14:36 Nocne wyjście na Luboń Wielki 2 2025-07-11 14:00 Wyciek amoniaku w Miejskiej Hali Lodowej 2025-07-11 13:06 Pożar w garbarni w Szaflarach 2025-07-11 13:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2025-07-11 12:00 Wywrócona stacja ładowania elektrycznych samochodów w Zakopanem 9 2025-07-11 11:30 Agnieszka Banaś zagra na Tarasie MCK Nowy Targ 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2025-07-13 22:45 1. Czekam z utęsknieniem na te pychotki.... skoro dostępna jest psina, świstocyna i niedźwiedzina to pora poza smacznym tłuszczykiem posilić się zdrową porcją mięsa.... DARZ BÓR 2025-07-13 22:04 2. @potros To samo sobie pomyślałem 2025-07-13 21:45 3. Mam nadzieję, że rodzinie Mańkowskich uda się przywrócić płynność finansową ich biznesowi i pracownicy otrzymają swoje zaległe pensje. Zainwestowali gigantyczne pieniądze, miliony złotych w Szczawnicę i byłaby wielka szkoda gdyby to wszystko zostało teraz zaprzepaszczone. Nie wiem czy inwestycja w Pieniny Grand (dawne sanatorium Hutnik) była właściwą decyzją biznesową - to jest bardzo duży i kosztowny w utrzymaniu obiekt, nie wiem czy nie za duży na Szczawnicę gdzie baza noclegowa jest już bardzo rozbudowana (do tego jego położenie nie jest idealne - jest położony bardzo wysoko i dostanie się do niego pieszo to spory wysiłek, szczególnie dla starszych osób). Być może hotel mógłby być rentowny, ale wymagałoby to dużej ogólnopolskiej akcji reklamowej - w telewizji, w internecie, wszędzie gdzie się da, a tego niestety nie ma i nie było.. (strona internetowa Pieniny Grand jest pełna niedoróbek i brakuje na niej np. menu restauracji). Moim zdaniem właściciele powinni oddać ten hotel w dzierżawę jakiejś dużej sieci hotelowej (np. Mariott, Sheraton, Irena Eris, itp.), a samemu powinni skupić się na swoich bardziej dochodowych obiektach, jak Navigator, Cafe Helenka, restauracja Bohema czy pensjonat Villa Marta. Dobrym pomysłem byłoby też np. uruchomienie kina studyjnego w Dworku Gościnnym, aby też on na siebie zarabiał, przyciągał więcej ludzi. Ten biznes jest ciągle do uratowania i mam nadzieję że właścicielom się uda. 2025-07-13 20:55 4. Witamy w świecie: "mamy was gdzieś, przyjdą następni". 2025-07-13 20:40 5. miało być tanio a nie wygodnie więc było TANIO :) 2025-07-13 20:32 6. A kozice i świstacka kiedy bedzie mozna zezrec? 2025-07-13 20:30 7. proszę podac CENE za osobę bo od tego sie zaczyna i kończy zakopane z przeszacowana baza turystyczną...........3 krotnie. 2025-07-13 20:19 8. Cóż w tym za sensacja? W sklepach czasem jest mięso sarny, jelenia, dzika. W kilku knajpach w Polsce można zamówić bizona czy żubra. Mnie śmieszy, że ktoś zjada świnkę, krówkę lub kurę, a wmawia sobie "przyjaźń" z udomowionym zdegenerowanym genetycznie rasowym pieskiem, który został wyhodowany po to, by mu się podobał. 2025-07-13 19:40 9. A gdzie to dokładnie? Pytam aby omijać ten obiekt z daleka! 2025-07-13 19:34 10. Paralizatorki znowu w akcji?
2025-06-22 01:24 1. Wzbogacony o 8 kolejnych budynków:):):) Wzbogacony:):):) 2025-06-22 00:36 2. A, czyli wyrżnąć drzewa i walnąć betonowe kloce tak jak już Radisson zrobił na miejscu przepięknego Modrzejowa, który powinien być muzeum, a rozjechały go spychacze. Brawo! Oby tak dalej, zalejemy betonem wszystką zieleń, dziedzictwo wyburzyć. Lepiej się zaborcy obchodzili z polskim krajobrazem i architekturą niż deweloperzy. 2025-06-12 19:04 3. Dla wielu osób za drogo, może by tak pomyśleć o zniżce dla mieszkańców? 2025-05-19 17:33 4. Jan mnie tam tyz zabrakło bo kosula w krate mi nie wyschła... miałem portki na posek zapinane ... rekonesans taki a sztuka "Ulice Jerozolimy " , Ulice pise się z duzej litery pamiytej .se tło .. i suchej co powiado doktor ... sztuk pięknych... 2025-04-24 10:37 5. Tylko na zdjęciach i w realu pusto przez fatalny dojazd do Szczawnicy. Stać w korku I niszczyć zawieszenie, to średnia przyjemność. 2025-04-02 12:01 6. A co na to czorne misie? Te brązowe tyż złe mogą być. 2025-03-28 12:31 7. Co Palace ma wspólnego z Wyklętymi. Ktoś chyba pomylił wątki i miejsca. Czyżby nowy starosta bał się OGNIA ? 2025-03-18 00:29 8. No i teraz wreszcie będzie prawo i sprawiedliwość. 2025-03-12 11:25 9. Na spotkaniu zabrakło schorowanego już pana dra Ryszarda Dąbrowieckiego, który jest pasjonatem twórczości mistrza Hasiora. Wydał nawet o nim książkę pt. "Upadły Anioł- Rzecz o Władysławie Hasiorze" 2025-03-04 09:43 10. Ach ten nieszczęsny młotek. Rośnie w siłę nasza ideologiczna brać
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama