Polecamy
Dołącz do naszych Patronów. Zobacz, że warto. Dziękujemy bardzo. Kliknij 24tp.pl/wspieraj

2024-01-05 13:15:26

Reklama

Orawa

Zmarł Ludwik Młynarczyk. Wielka postać w historii Orawy

W wieku 84 lat zmarł Ludwik Młynarczyk, orawski muzykant, regionalista, multiinstrumentalista, przepowiadacz pogody, nauczyciel wielu pokoleń muzykantów, radny i sołtys.

Ludwik Młynarczyk był też bohaterem naszego cyklu "Twardy jak skała", a także książki ze zdjęciami Bartłomieja Jureckiego i tekstami dziennikarzy TP prezentującej portrety górali i góralek.

Poniżej przypominamy tekst o Ludwiku Młynarczyku autorstwa Marka Kalinowskiego.

Płanetnik

Szedł do Kiczor w odświętnych butach na podeszwie z bydlęcej skóry. Zanim pokonał 14 kilometrów z Jabłonki, lakierki nadawały się do kosza. Wcale się tym nie przejął - nie miał zamiaru wracać...
Dla jednych Kiczory to był przysiółek gdzieś za lasami pod Babią Górą - zapomniany przez Boga i ludzi. Dla Ludwika to była kraina, gdzie wystarczy uchylić okno, by posłuchać orawskiej muzyki, gdzie dzieci w szkole mówią śpiewną orawską gwarą i zanim pójdą do spowiedzi, przybiegną cmoknąć nauczyciela w rękę na przeprosiny.
*
Swoje nauczycielskie wykształcenie Ludwik traktował jak powołanie. Do dziś się egzaltuje, gdy mówi o początkach w zawodzie. A przecież miał pasać krowy gdzieś na wysokim "brzyzku" w rodzinnej Tylmanowej - taką przyszłość widzieli dla niego rodziciele. Widzieli w nim gospodarza, który przejmie prowadzenie rodzinnej gazdówki. Ludwik miał jednak inne plany. Zapatrzył się trochę na starszą siostrę, która chciała się kształcić i poszła do zakopiańskiego Liceum Pedagogicznego. Ludwik nie miał odwagi powiedzieć o swych planach rodzicom. Na egzaminy wstępne wymknął się ukradkiem. Wcześniej podwędził z domu kawał owczego sera, który bez większych trudności spieniężył na targu w Krościenku. Zarobek z ledwością wystarczył na autobus do Miasta, a stamtąd na kolejowy bilet do Zakopanego.
- Ale byłem zestresowany. Pierwszy raz w życiu jechałem autobusem, pociągiem zresztą też - wspomina dziś dostojny starszy pan osiemdziesięciu wiosen. Na egzaminy dotarł haniebnie spóźniony. Gramatyka i rachunki poszły mu doskonale, ale tak naprawdę do przyjęcia do szkoły skłoniła komisję Ludwikowa gra na skrzypcach.
Nauka w liceum, zdobycie matury i nauczycielskiego fachu było dla chłopaka z zagubionego w Gorcach Kotelnicy - epokową wręcz zmianą, gigantyczną nobilitacją skłonną niejednemu młokosowi poprzewracać w głowie. Ludwik był jednak poukładany. Nie zapomniał, co oznacza ciężka praca. Dzień kończył i zaczynał pacierzem. A w naturze miał jakieś takie instynktowne przywiązanie do prawdy. W czasach stalinowskich to kariery wcale nie ułatwiało...
- Podczas pierwszego spotkania kierownik mnie poinformował, że szkoła w Kiczorach jest świecka, dlatego nie ma tu miejsca na krzyże i lekcje religii. Nauczyciel nie może ulegać wpływom kościoła, za to powinien pamiętać, że Polska zawdzięcza bardzo dużo Związkowi Radzieckiemu.
Patetyczną, partyjną przemowę Ludwik puścił mimo uszu, za to informacje o miejscu swej nowej pracy wyławiał chciwie. Szkoła numer pięć miała dwa dydaktyczne pomieszczenia na parterze i mieszkanie na piętrze, które zajmował kierownik z rodziną. W budynkach gospodarczych szef placówki trzymał kury i świnie. W szkole nie było prądu. Zajęcia były łączone. Przerwa w lekcjach była jak kierownik palił papierosa i spacerował po korytarzu. Gdy rzucał peta w kąt - dzieci wracały do klasy. Ludwik miał pracować 36 godzin tygodniowo i nauczać: historii, geografii, wychowania fizycznego i śpiewu.
- Do szkoły uczęszczały dzieci z Kiczor, ale też z Lipnicy Wielkiej i Lipnicy Małej. Najstarszy uczeń był z rocznika 45, zaledwie pięć lat młodszy ode mnie - wspomina pan Ludwik.
*
Dla przeciętnego absolwenta liceum pedagogicznego, skierowanie do pracy w Kiczorach byłoby zesłaniem. Dla Ludwika ten zapomniany przysiółek był ziemią obiecaną. - Wiele się nauczyłem o Orawie od mojego szkolnego kolegi Andrzeja, który stąd pochodził. Szczególnie urzekła mnie jego gwara, taka śpiewna, łagodna, zupełnie inna od naszej Tylmanowskiej. No i przyśpiewki, których się u nas nie słyszało - zamyśla się pan Ludwik.
Pierwsze wrażenia? Nie było szosy w Kiczorach. Po nieutwardzonej drodze przejechał co najwyżej wóz o okutych żelazem kołach, zaprzężony w krowę lub wołu. Nie było tu prądu. Najbogatszy gazda miał młyn i piłę tarczową napędzaną siłą wody. Wyrabiał gonty. W niedzielę do kościoła ludzie chodzili boso. Obuwali się przed wejściem. Mieli za to wielki szacunek dla: księdza, sołtysa i... nauczyciela.
*
Ludwik niemal natychmiast zżył się z tą niewielką społecznością. Pomogły mu jego wiejskie korzenie. - Kiedyś jednemu z gazdów naklepałem kosę. Był w szoku. Innym razem pomogłem przy sianokosach. Ludzie widzieli mnie w kościele. A jak zacząłem dzieciakom w szkole przygrywać na skrzypcach po góralsku - wszelka nieufność stopniała. Władza komunistyczna przysłała nam nauczyciela, który gra po naszemu - ludzie nie mogli wyjść z podziwu.
Ale częściej z podziwu nie mógł wyjść Ludwik. Zbliżał się odpust 18 października. Krótko przed tą datą młodego nauczyciela odwiedzała cała pielgrzymka uczniów. Każdy podawał rękę, niektórzy próbowali nawet cmoknąć dłoń nauczyciela, przed czym ten się skutecznie bronił. To miał być gest przeprosin przed odpustową spowiedzią.
- To się strasznie kierownikowi szkoły nie spodobało. Dąsał się, że nauczyciel to nie biskup ani ksiądz. Przypominał, że szkoła ma być świecka. Specjalnie się tym gderaniem nie przejmowałem. Nadal brałem udział w uroczystościach kościelnych. Proboszcz był zadowolony, że się trafił nauczyciel, co ma Boga w sercu.
*
Już w pierwszym roku swej pracy Ludwik zaczął formować z najbardziej uzdolnionych muzycznie uczniów orawską muzykę. Talent przybysza docenili też starsi. Okoliczni muzykanci szybko dostrzegli, że nauczyciel jest bardzo zdolnym muzykantem. Każdy grajek stawiał sobie za punkt honoru, żeby zagrać z Ludwikiem. Koniec końców przy szkole powstał zespół regionalny.
- Na andrzejki już śpiewali i tańczyli: polki, czardasze, walczyki. To były prawdziwe andrzejki z prawdziwymi wróżbami. Wykorzystałem to wiele lat później podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, gdzie właśnie wróżby andrzejkowe odtworzył zespół Emila Miki z Lipnicy Wielkiej.
*
Już po kilku miesiącach życia w Kiczorach Ludwik poczuł się na nowym miejscu tak pewnie, że zaczął na poważnie myśleć o ożenku. Siostra nauczycielka pracująca w pobliskiej Zubrzycy - próbowała wyswatać go z jedną ze swoich koleżanek. Gospodyni, u której nauczyciel wynajmował mieszkanie, widziała go w związku ze swoją wnuczką.
A Ludwikowi wpadła w oko Marysia. Zobaczył ją jak szmatę płukała w potoku: długie czarne włosy, ładne nogi. W pewnym momencie miotła dziewczyny wpadła do wezbranego potoku i odpłynęła z nurtem. Ludwik ruszył na pomoc i kilkadziesiąt metrów dalej wyłowił narzędzie. Młodzi od razu wpadli sobie w oko. W podzięce za uratowanie miotły Ludwik został zaproszony na herbatę. Niedługo później były zrękowiny, plany na wspólne życie. Przyszły teść przyobiecał młodym plac pod budowę domu... A tu nagle przyszło na adres Ludwika wezwanie do odbycia dwuletniej służby wojskowej.
- Nie wszyscy patrzyli przychylnie na nasz związek. Marysia była wiejską dziewczyną, a ja nauczycielem. To były jeszcze czasy piętnowania takich mezaliansów - wspomina ze śmiechem pan Ludwik. Przypomina sobie, jak się musiał ze swych matrymonialnych zamierzeń tłumaczyć w Wydziale Oświaty. Rodzina Marysi też miała wątpliwości. - Tylko obiecaj, że jej nie zostawisz - domagał się jednoznacznych deklaracji przyszły teść Ludwika.
Bilet do wojska był całkowitym zaskoczeniem. Komisja poborowa zakwalifikowała Ludwika do trzeciej kategorii. Z takim orzeczeniem się zwykle do służby nie szło. Dlaczego młody nauczyciel został powołany w szeregi Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego - można się tylko domyślać. Prawdopodobnie chodziło o wyprostowanie mu moralnego kręgosłupa. Ludwik miał pojechać we wciąż niespokojne Bieszczady, gdzie nadal aktywnie przypominała o sobie Ukraińska Powstańcza Armia... Choć nikt z bliskich nie wierzył, że związek Ludwika i Marysi przetrwa "wojenną" próbę - dwa lata później świeżo upieczony cywil Ludwik pierwsze swe kroki skierował do chałupy narzeczonej w Kiczorach.
*
Wrócił z wojska w 1963 r., a rok później, 13 stycznia odbył się ślub. Później zapanowała proza życia. Budowa domu, granie po weselach. W tym samym roku przyszła na świat pierwsza córka - Danuta.
Kapela, stworzona przez Ludwika, odnosiła coraz większe sukcesy. Jemu samemu też właściwie nic nie brakowało poza... pieniędzmi. - Ciężko było wyżyć z nauczycielskiej pensji i jeszcze budować dom. Rodzice trochę pomagali, ale i tak było ciężko. Wpadałem na różne pomysły. Zbierałem na ten przykład grzyby. Za dwa kilo prawdziwków można było dostać nawet 2 tysiące, a moja pensja to było jakieś 500 zł.
W latach sześćdziesiątych ogólnopolska prasa rolnicza ogłaszała konkursy na różne teksty traktujące o bieżących problemach. Nagrody były naprawdę atrakcyjne. Maszynę do szycia młodzi małżonkowie dostali za tekst Ludwika "Jak ułatwiamy prace kobietom". Wygraną za artykuł o tym, jak to GS pomaga w rozwoju rolnictwa, była koparka, którą Młynarczykowie natychmiast spieniężyli. - W jednym roku wygrałem 6 konkursów. To był pieroński zastrzyk gotówki - wspomina ze śmiechem pan Ludwik.
Oprócz dorobku, Ludwik angażował się we wszelkie społeczne inicjatywy. Oczywiście, na pierwszym miejscu było muzykowanie. O Muzyce Ludwika Młynarczyka zrobiło się głośno w całej Polsce. Były występy w telewizji, udział w festiwalach i państwowych uroczystościach. Ludwik angażował się w elektryfikację, budowę remizy, zespół harcerski, w swojej szkole założył grupę teatralną i Kapelę Heródki. W dodatku przez kilka lat był w Kiczorach sołtysem. Takie zaufanie do przybysza "z Polski" było ewenementem i świadczyło, że lokalna społeczność ostatecznie uznała, że Ludwik jest "swój".
Jednak, że nie samym: chlebem, nauczaniem i muzykowaniem żyje człowiek - nieliczne wolne chwile Ludwik poświęcał jeszcze jednej nietuzinkowej pasji - przepowiadaniu pogody. Z tego powodu w Kiczorach przylgnęło do niego miano "Płanetnika". Dla Ludwika przepowiadanie aury jest naturalne. W krew weszły mu obserwacje zwierząt, roślin, zjawisk. Każde może być przesłanką pozwalającą przygotować prognozę. Takie kury, co to wcześnie idą spać, albo kogut drący się wniebogłosy na grzędzie, iskrzące się węgle w piecu, liście bukowe, igły jodłowe, cebula albo Babia Góra, zwana przez miejscowych "Babką". Święci też pomagają w przepowiadaniu pogody. Święty Jan na ten przykład przewiduje zimę. Jeśli jest ciepły, to w Boże Narodzenie przymrozi. Święta Łucja dla odmiany nadchodzące lato prognozuje. Tegoroczne... będzie niestabilne, czasami chłodne, czasem upalne, a czasem deszczowe. - To żadna wiedza tajemna. Tata mi wszystko pokazywał, resztę wyczytałem z książek...
*
- Ale czy ja jestem twardy jak skała... No nie wiem. Ostatnio trochę biduję. Zdrowie szwankuje - zastanawia się wcale nie na żarty Płanetnik z Kiczor. - Jak ty nie jesteś twardy jak skała, to kto jest - wtrąca z przekonaniem Ludwikowa córka.
Marek Kalinowski

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
  • PRACA | dam
    Ośrodek Wczasowy w Zakopanem zatrudni recepcjonistkę/tę. Umowa zlecenie lub umowa o pracę. Możliwość zamieszkania. 604113888
    Tel.: 604113888
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    Wykończenia wnętrz adaptacja podaszy zabudowy karton gips szpachlowanie malowanie tynki dekoracyjne parkiet panele. 576587537
    Tel.: 576587537
  • PRACA | dam
    SPRZEDAWCĘ do sklepu spożywczego w Białym Dunajcu - 888 472 789.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka - 601 50 44 86
  • PRACA | dam
    Hotel Eco Tatry zatrudni pracownika do działu recepcji. +48608088017 https://ecotatry-hotel.pl/ ksiegowosc@projinwest.pl
    Tel.: 48608088017
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Szukam MIESZKANIA dla jednej osoby (z grzecznym pieskiem) - długoterminowo - Kościelisko, okolice - 884 975 144.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICA 23 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    STEMPLE BUDOWLANE dł. 3m, 5.50 zł/szt. DESKI SZALUNKOWE 650 zł/kubik. 790 759 407.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    Sprzedam KONIE: dwie klacze zajeżdżone, siedmiolatki, WAŁACH zimnokrwisty gniady, KUCYK trzyletni kary, zajeżdżony. ŹREBAK dwuletni kary. 790 759 407.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    SZCZENIAKI SHIH TZU. 730 519 594.
  • KUPNO
    SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
  • RÓŻNE
    OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
  • PRACA | dam
    Poszukuję kierowcy kat. D praca stała tel.600088258. 600088258
    Tel.: 600088258
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    KUPIĘ DOM LUB MIESZKANIE 2, 3-POKOJE. Tel. lub sms: 692 769 524.
  • PRACA | dam
    KELNERKĘ/POKOJOWĄ do pensjonatu w centrum Zakopanego. Na pełny etat, praca zmianowa 7-19, co drugi dzień. Brak zakwaterowania. Dobre warunki finansowe, benefity. 502 716 694
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • PRACA | dam
    PRACA BELGIA Praca przy zbrojeniach, betonach i szalunkach. Praca przez cały rok. 886212659 mati73ls@wp.pl
    Tel.: 886212659
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY MAŁE I DUŻE. 602 839 607
    Tel.: 602
  • USŁUGI | budowlane
    ŁAZIENKI KUCHNIE PŁYTKI INSTALACJE MONTAŻ. 602 839 607
    Tel.: 602
  • PRACA | dam
    WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, DACHY. 608 729 122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608729122
  • PRACA | dam
    PRZYJMĘ KIEROWCE KAT: C+E. 602261925 holserwis-misiniec@wp.pl
    Tel.: 602261925
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE. BUDOWA DOMÓW SZKIELETOWYCH, PRACE REMONTOWO-WYKOŃCZENIOWE, MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, PANELE, GLAUZRA. MEBLE KUCHENNE I ŁAZIENKOWE POD WYMIAR, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY WNĘK. Wolne terminy na rok 2024. 888 405 627.
  • USŁUGI | budowlane
    TARTAK PRZEWOŹNY - USŁUGI - 690 535 222.
  • USŁUGI | budowlane
    STOLARSTWO - WYKOŃCZENIA WNĘTRZ - 690 500 277.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
  • PRACA | dam
    Poszukujemy Rezydenta do obsługi nowoczesnych apartamentów w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy stabilne zatrudnienie oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Zainteresowanych prosimy o kontakt pod numerem +48 692 477 200.
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • BIZNES
    Profesjonalne poprowadzę obiekt noclegowy. Kilkunastoletnie doświadczenie, referencje. 0048 788 633 633
    Tel.: 48
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    POLE - 2 HA i 42 ARY. 505 429 375.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • USŁUGI | budowlane
    TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-05-18 09:00 Tatry i Podhale: Dziś można spodziewać się burz 2024-05-18 08:00 Trzy koźlątka z rodzicami. Podglądamy śniadanie kozic na Kasprowym (WIDEO) 2024-05-17 22:00 Nowe wejście na popularny szlak w Tatrach 3 2024-05-17 21:30 Dwanaście punktów oświadczenia w sprawie transportu konnego do Morskiego Oka 7 2024-05-17 20:59 Drukowanie z dreszczykiem 2024-05-17 20:10 Dlaczego jesteśmy na Patronite? 2024-05-17 20:00 Zakopane: Ruszy budowa nowej drogi łączącej zakopiankę z dworcem autobusowym, będą utrudnienia 4 2024-05-17 19:00 Wandale grasowali w rabczańskim parku - policja jest na ich tropie 6 2024-05-17 18:16 Wiele strażackich interwencji na terenie powiatu nowotarskiego 2 2024-05-17 17:27 Przejazd z Białego Dunajca w stronę Gliczarowa będzie bardzo utrudniony 2024-05-17 16:39 Jest porozumienie w sprawie konnego transportu do Morskiego Oka 18 2024-05-17 16:00 Jakie są zagrożenia w Nowym Targu? Też się zastanawiasz? Wypełnij ankietę 2024-05-17 15:15 Dobiegają końca prace na dworcu PKP w Zakopanem 2024-05-17 14:30 Co robić w weekend w Zakopanem? 2024-05-17 13:45 Zobaczcie, co zbudowali pod ziemią w Dolinie Kościeliskiej (ZDJĘCIA, WIDEO) 4 2024-05-17 12:58 Co się działo nocą na Zakopiance? Droga prawie przez godzinę była nieprzejezdna! 2024-05-17 11:58 Zawiasy pivot - idealne do nowoczesnych drzwi 2024-05-17 11:56 Okrągły stół w sprawie konnego transportu do Morskiego Oka. Gorąco przed obradami (WIDEO) 24 2024-05-17 11:37 Okrągły stół w sprawie konnego transportu do Morskiego Oka (WIDEO) 12 2024-05-17 11:00 Historycy rwą włosy z głów, kolejny zdewastowany zabytek w Zakopanem 9 2024-05-17 10:30 "Monster". Film, który warto zobaczyć. Mamy dla Was bilety 2024-05-17 10:00 Na hulajnodze jechał pod prąd, od krawędzi do krawędzi jezdni i po chodniku (WIDEO) 6 2024-05-17 09:35 Wielka wyprzedaż w MAX Chiński Market w Stopiak Park Handlowy! 2024-05-17 08:59 Na razie mamy piękny poranek, ale wchodzimy w okres zmiennej pogody 2024-05-17 08:00 Uwaga kierowcy! W sobotę utrudnienia w ruchu w powiecie nowotarskim 2024-05-16 21:40 Postępują prace przy przebudowie linii kolejowej (GALERIA ZDJĘĆ) 2 2024-05-16 20:45 Pożar fotowoltaiki na jednym z budynków 7 2024-05-16 19:51 Dachowanie przy ulicy 3 Maja, są utrudnienia na drodze 3 2024-05-16 19:19 W Tatrach czeka nas burzliwy piątek, na weekend zapowiadane jest załamanie pogody 2024-05-16 18:25 Osiemnastka ze zmienioną trasą, na tych przystankach nie doczekacie się na autobus 2 2024-05-16 17:30 Kiedy poznacie cień bestii, strach będzie waszym Aniołem Stróżem. Konkurs dla czytelników 2024-05-16 17:25 Tajemnicza wycinka w Zębie, będzie hotel czy osiedle domków letniskowych? 10 2024-05-16 16:30 Zostań archeologiem i eksploruj tajemniczą piramidę 2024-05-16 16:19 Poważny wypadek w Szczawnicy - mężczyzna przygnieciony przez maszynę 2 2024-05-16 15:25 Groźnie zdarzenie drogowe z udziałem rowerzysty 2024-05-16 15:00 Policjanci prewencji trenowali na Podhalu (WIDEO) 11 2024-05-16 15:00 Jak przetrwać w czasach kryzysu 10 2024-05-16 14:30 Rabczańska Noc Muzeów w Starym Kościółku 2024-05-16 14:00 Anna Tybor przerywa wspinaczkę na Dhaulagiri 2024-05-16 13:00 Mini Podhale Tour wystartuje w Rabie Wyżnej 1 2024-05-16 12:20 Bądźcie gotowi na rękoczyny 2024-05-16 12:00 Wójt po przegranej zachorował 8 2024-05-16 11:49 Czy warto ponownie aplikować na to samo stanowisko? 2024-05-16 11:40 Prawo jazdy kategorii B - nowe umiejętności i możliwości 2024-05-16 11:14 W czym jest dużo witaminy D3? Odpowiednia dieta i suplementacja cholekalcyferolem 2024-05-16 11:03 Jak usunąć brzydki zapach z szafki na buty? 2024-05-16 10:59 Góralka Hanka w Nowym Targu i nasz Jędrek na Krupówkach w specjalnych koszulkach Patronite (WIDEO) 1 2024-05-16 10:00 W tę noc warto wybrać się na spacer po Zakopanem 1 2024-05-16 08:59 Kolejka nie kursuje, ale i tak jesteśmy na Kasprowym (WIDEO) 2024-05-16 08:00 E-papierosy niszczą zdrowie 3
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-05-18 08:31 1. A na Gorcach cisza... Czyżby zatykane kanały artykulacji? Media ... 2024-05-18 08:28 2. @death trap Nowa gra miejska. 2024-05-18 08:23 3. patrzoj ze na swoje.... jako ty pises ..... 2024-05-18 07:53 4. Mafijne układy poniżej- dokładnie TAK. Zapomnieli dodać punkt ostatni 13. Powinien brzmieć "dopuszcza się jedna śmierć konia tygodniowo i dwa upadki konia w ciągu dnia". 2024-05-18 07:52 5. Kiedy wyłożenie projektu konsultacje Obwodnicy Centrum Zakopanego Jana Kasprowicza Tatary Kamieniec Szkolna Powstańców Sląskich 2024-05-18 06:50 6. Super, bardzo ładne (ja tu widzę nawiązanie do szałasu pasterskiego) i funkcjonalne są te nowe budynki, w przeciwieństwie do "budek z lodami" oraz prostowania i żwirowania szlaków 2024-05-18 06:07 7. To jest ten zakopiański (i nie tylko) paradoks. Jesteś właścicielem zabytkowego budynku to masz podwójnie przerąbane. Po swojemu zrobić nie możesz, a na spełnienie wymagań konserwatora cię nie stać. Dlaczego miasto nie ma funduszy na porządne wsparcie takich ludzi? Miliony turystów zostawiają tutaj miliardy zlotych. 2024-05-18 05:59 8. Ok, a koni ktoś pytał o zdanie? "czy konie mnie słyszą?" :D 2024-05-18 04:31 9. Ivo - święta racja, skończyły się kożuchy, bo jest zamrożenie klimatu
Pl pl- wczoraj starosta mówił, że to taka góralska tradycja jak jego portki.
I wcale się nie dziwię, że teraz wstyd powiedzieć, że jest się stąd.
2024-05-18 01:04 10. Tak to prawda, to nie są fasiągi to wozy, którymi kiedyś wożono towary, kamienie, siuter, węgiel, a w lecie zakładano platformę i wożono siano. W Białce i Bukowinie na tych platformach zaczęto wozić kolonistów na konne wycieczki i tak stały się dzisiejszymi wozami do Morskiego Oka. Prawdziwy fasiąg wiemy jak wygląda to lekki wózek czterokołowy, takimi wózkami wożono latami letników z Krakowa i z Rabki bo tam dojeżdżał pociąg, dziś używane są również na weselach i takie właśnie fasiągi na maksymalnie 7 do 8 osób powinny jeździć do Morskiego Oka dobrze ułożyskowane, lekkie, które spokojnie dwa konie pociągną ale przede wszystkim tradycyjne góralskie, a nie "gumioki" przywiezione z dolin jako wozy transportowe, ciężkie i rzeczywiście męczące konie !
2024-04-22 15:13 1. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 2. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 3. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 4. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 5. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 6. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 7. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 8. Deportowac drugiego na anktartyde. 2024-02-23 16:54 9. patrząc na tą kobitkę z kieleckiego to cuć ze wiosna idzie ... cuć to nawet niedźwiedzie z gawry wychodzą a niedzwiedzice śpią ... po co wszytko im wiedzieć ... po co ... 2024-02-22 20:48 10. Pnioki, sroki w krzoki takie potoki.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania


REKLAMA