2024-06-21 08:00:59

Jezioro Czorsztyńskie

Kąpiel na własne ryzyko

Od czterech lat nad Jeziorem Czorsztyńskim nie ma ani jednego legalnego kąpieliska. W zeszłym roku kąpiel dla wielu zakończyła się chorobami skóry.

Dopóki w Białce Tatrzańskiej nie będzie oczyszczalni ścieków, to nieczystości z tej turystycznej miejscowości będą wpływać do jeziora wraz z wodami rzeki Białki. Kolejny problem to rosnące jak grzyby po deszczu domki pod wynajem i pensjonaty, które nie mają przyłącza do kanalizacji. Zeszłego roku tylko dr Lidia Kołodziej, szefowa ośrodków zdrowia w Maniowach i Sromowcach Wyżnych, przyjęła kilkudziesięciu pacjentów z poważnymi chorobami skóry, m.in. pokrzywką.

Gdy tylko temperatury na zewnątrz wzrastają, nad jeziorem robi się tłoczno na dzikich kąpieliskach. Wiele miejsc wysypanych jest piaskiem, co wraz z pobliską infrastrukturą wręcz zachęca do kąpieli.

Tymczasem od czterech lat nowotarski sanepid nie dostał żadnego zgłoszenia dotyczącego organizacji kąpieliska lub miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli nad jeziorem. Wcześniej takie legalne kąpielisko było w Niedzicy Zamajerz, tuż pod zamkiem.

Jaka jest woda w tym roku, nie wiadomo. W zeszłym sezonie sanepid wykonał badania po interwencji szefostwa ośrodków zdrowia w Maniowach i Sromowcach Wyżnych.

Nowotarski sanepid pobrał próbki w kilku miejscach na plażach dookoła Jeziora Czorsztyńskiego, m.in. w Maniowach, Kluszkowcach i Niedzicy - najpierw w lipcu, a potem w sierpniu. Za każdym razem epidemiolodzy stwierdzali w wodzie, w każdym z badanych miejsc, niebezpieczne paciorkowce kałowe.

Dr Lidia Kołodziej kieruje ośrodkami zdrowia w Maniowach i Sromowcach Niżnych. Ma też dyżury w Opiece Nocnej i Świątecznej w Krościenku. To w tych trzech miejscach latem zaczęli pojawiać się pacjenci, którzy po kąpieli w Jeziorze Czorsztyńskim mieli problemy skórne. - To w sumie kilkadziesiąt osób, ale wszyscy z poważnymi objawami, ostrymi zmianami skórnymi - zakażeniami bakteryjnymi i  odczynami zapalnymi kontaktowymi, z pokrzywką włącznie. Często wymagającymi podania antybiotyków - podkreśla. Dodaje, że zgłaszali się głównie turyści, bo mieszkańcy wiedzą, jaka jest jakość wody w jeziorze. Podobne przypadki - jak twierdzi - mieli inni lekarze w okolicy, z którymi rozmawiała. - To nie były osoby, które zanurzały się po kostki, ale takie, które kąpały się w jeziorze - zaznacza.

- Przedsiębiorcy, którzy tworzą plaże nad jeziorem i miejsce do kąpieli, powinni to wcześniej zgłosić do urzędu gminy. Radni podejmują wtedy uchwałę, w którym wyznaczają oznakowane miejsca do kąpieli. Gmina ma obowiązek zgłosić takie punkty do sanepidu, my badamy wodę i wydajemy ostateczną decyzję o dopuszczeniu takiego miejsca do kąpieli - wyjaśnia Jolanta Bakalarz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Targu. - A przedsiębiorcy wysypują piasek, robią punkty gastronomiczne, wypożyczalnie sprzętu i dają tabliczkę o zakazie pływania, myśląc, że w ten sposób są kryci - mówi szefowa sanepidu.

Absurd jest tym większy, że i gminy, i niektórzy z przedsiębiorców podpisują umowy z ratownikami wodnymi, którzy mają chronić tych, którzy pływają po jeziorze - korzystając ze sprzętu lub kapiąc się.

- To chyba jedyne w Polsce jezioro, które nie ma wyznaczonego ani jednego miejsca do kąpieli - podkreśla Marek Jasiński, szef Wodnego Pogotowia Ratunkowego. Jego stowarzyszenie patroluje nie tylko Jezioro Czorsztyńskie, ale także inne w Polsce, również na północy kraju.

- Ludzie u nas robią interesy na wodzie, ale nie dbają o bezpieczeństwo klientów. Pełno nad jeziorem knajp, pól namiotowych, wypożyczalni. Udostępniają dostęp do wody, ale nie zatrudniają nawet ratowników, nie mówiąc już o legalizacji kąpielisk - twierdzi.

WPR patroluje w sezonie nie tylko wodę, ale teren wokół Jeziora Czorsztyńskiego. - Karetki nie są w stanie dojechać wszędzie na ścieżkę rowerową, my docieramy szybciej z wody. W zeszłym roku zbieraliśmy setki połamanych rowerzystów - podkreśla Marek Jasiński.

WPR, które jest dotowane z Urzędu Marszałkowskiego, ma dwie bazy w Niedzicy Zamek i w Mizernej.

Jezioro patroluje też firma "Podhale Rescue Team", która ma swoją bazę w Kluszkowcach. - Jesteśmy w sezonie w każdy weekend od godz. 8 do 20 - mówi Marcin Bagiński. Jego firma ma podpisaną umowę z Gminą Czorsztyn i Gminą Łapsze Niżne.

Dzikie kąpieliska są nie tylko nad Jeziorem Czorsztyńskim, ale także na powyrobiskowych stawach w okolicach Ludźmierza. Jest też wielu amatorów kąpieli nad Przełomem Białki czy w Dunajcu, szczególnie w Nowym Targu.  

Beata Zalot

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
gosc69 2024-06-22 11:32:51
Do zbiornika czorsztynskiego od wielu już lat spływają szamba z okolicznych miejscowości. Górale pobierają od gości opłaty klimatyczne a w swoich kopciuchach palą czym się tylko da.
KRK 2024-06-21 18:52:58
Czy ktoś wie, czy można się bezpiecznie kąpać w jeziorze, bo wybieram się na plażowanie do Kluszkowców.
krzysiekzG. 2024-06-21 10:21:14
Aż trudno uwierzyć. Brak oczyszczalni w B.T???. Brak badań wody w takim akwenie???To uwłacza obywatelom Polski ,podobno dumnej z członkostwa w tzw. UE.
Matt Z_ne 2024-06-21 09:30:26
Jeszcze parę lat temu, kąpiel w jeziorze to była norma.

W normalnym cywilizowanym kraju a nie z dykty, odpowiednie służby robiłyby regularny porządek z każdym kto zanieczyszcza wodę.
W tym przypadku powinien pójść jakiś akt oskarżenia do Gminy Bukowina za zanieczyszczanie wody.
To się w głowie nie mieści, że jedna wieś szkodzi wszystkim i nikt nic z tym nie robi.
Szymon 2024-06-21 08:57:57
Dobrze, że TP podjął temat, ludzie będą wiedzieli o problemie i będą decydować czy się kąpać czy nie. Tak z drugiej strony to Gminy Łapsze i Czorsztyn powinny przeprowadzić badania wody i podać wyniki dla bezpieczeństwa turystów. Lokalni Mieszkańcy domyślają się, że coś jest nie tak i raczej się nie kąpią.
  • PRACA | dam
    STATUS STUDENCKI/ WEEKEND/ 100 zł/h. PRACA EXCEL itp./ +mieszkanie/ micheelkowalski@gmail.com. Zakopane
  • PRACA | dam
    PRACA DLA TYNKARZA LUB BRYGADY NA TYNKI. 535 290 865.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • PRACA | dam
    Hotel **** w Zakopanem zatrudni KUCHARZA a la Carte tel. + 48 792 276 261
  • PRACA | dam
    Młoda energiczna osoba poszukiwana do pracy na weekendy pod Gubałówką.... szczegoly pod numerem telefonu 781271166.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    ZAKOPANE - STYLOWY DOM (zadbany, urządzony), na działce 3000 m, widok na góry - 607 506 428.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia MIESZKANIE 80 m2 - Szaflary. 660 876 537.
  • PRACA | dam
    Przyjmę DO OPIEKI NAD STARSZĄ OSOBĄ. 665 602 766.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Emerytka szuka DOMU Z OGRODEM do wynajęcia - Nowy Targ i okolice. 575 450 977.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KIEROWCĘ. Mile widziane doświadczenie. Praca na stałe. 602 759 709
  • PRACA | dam
    Zatrudnię SPRZEDAWCZYNIĘ DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO W ZAKOPANEM. 606 115 465.
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA KUCHNI ZIMNEJ ORAZ GORĄCEJ. Praca na stałe lub dorywczo. CV na: rabka@siwydym.pl Informacje pod numerem 887 080 004
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-03-12 21:38 Miejskie Igrzyska Szkół Podstawowych w Narciarstwie Biegowym (ZDJĘCIA) 2026-03-12 21:00 Zakopiańska Trójka Przedszkolem Roku w powiecie tatrzańskim 1 2026-03-12 20:06 Prezydent Karol Nawrocki zawetował program SAFE 5 2026-03-12 20:00 Uczniowie z Zakopanego oddali 21 litrów krwi. Kolejna udana akcja krwiodawstwa 2026-03-12 19:00 Kto chce przejąć Szpital Miejski 3 2026-03-12 18:30 Nowe wsparcie dla seniorów w Bukowinie Tatrzańskiej. Podpisano umowę na realizację inwestycji 2026-03-12 18:01 Otwarte kosze przyciągają dzikie zwierzęta 4 2026-03-12 17:00 Od pierwszego wyjazdu koleją linową na Kasprowy Wierch do lidera branży czasu wolnego 2026-03-12 15:55 Bombowe znalezisko w Maruszynie 1 2026-03-12 15:00 Pod Tatrami na majówkę ruszy Karta Turysty (WIDEO) 11 2026-03-12 13:50 Interwencja policji w Gliczarowie. Niewłaściwa opieka nad grupą nastolatków? 1 2026-03-12 13:20 Dachowanie na Chyżniance 2026-03-12 13:00 Uzdrowisko z ofertą dla kuracjuszy 2026-03-12 12:00 Kolizja auta z rowerzystą w Zakopanem. Policja apeluje o ostrożność na drogach 4 2026-03-12 10:59 Olga Łyjak i Marcin Piętka zwycięzcami 38. Memoriału Jana Strzeleckiego w narciarstwie wysokogórskim 2026-03-12 09:59 Krokusy i cudowny poranek w Zakopanem (WIDEO) 2026-03-12 09:00 Wojewoda bada likwidację szkoły w Rzepiskach. Są wątpliwości co do procedury 2026-03-12 08:00 Słodka inwazja na Krupówki 4 2026-03-11 21:35 Dyplomowy hołd muzyczny dla bohaterów Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego 2026-03-11 21:00 Nie dla planu miejscowego 2 2026-03-11 20:30 Podstawówka z Poronina zdobyła Puchar Wójta. Wiemy kto jeszcze stanął na pudle 2026-03-11 20:03 Nikt nie chce kupić niedokończonej galerii Color Park w Nowym Targu 1 2026-03-11 19:00 Nielegalny tytoń i papierosy zabezpieczone przez policję 2 2026-03-11 18:00 Hotelarze z Ponic w telewizyjnym programie walczą o klientów 5 2026-03-11 17:21 Nowy sprzęt dla służb w Zakopanem. Miliony złotych na bezpieczeństwo mieszkańców (WIDEO) 18 2026-03-11 17:00 Nie żyje długoletnia dyrektorka orawskiego skansenu w Zubrzycy Górnej 2026-03-11 16:30 Historia życia jednego z najlepszych fałszerzy dzieł sztuki, ale nie tylko. Mamy dla Was książki 2026-03-11 16:25 Bartłomiej Jurecki nagrodzony za super zdjęcie. Portalem roku został jawnylublin.pl 2 2026-03-11 16:00 Rynek w Nowym Targu do naprawy 2 2026-03-11 15:32 FiśBanda zachwyciła w Must Be The Music. Teraz walczy o półfinał 2026-03-11 15:25 Krupówki wyczyszczone z pozostałości po zimie i turystów (WIDEO) 5 2026-03-11 15:00 Dzień Sołtysa w gminie Poronin. Podziękowania za pracę na rzecz mieszkańców 1 2026-03-11 14:25 Tragedia w centrum Zakopanego. W pożarze zmarła kobieta 2026-03-11 14:25 Pod Babią Górę zjadą Orawianie z całego świata 2026-03-11 14:11 Rozpoczęła się Gala SGL Local Press 2025, wśród nominowanych trójka naszych dziennikarzy (WIDEO) 3 2026-03-11 14:00 Orawa na medal 2026-03-11 13:30 W niedzielę kolejne spotkanie z poezją 2026-03-11 13:25 Posłanki KO pytają o stanowiska dla działaczy PiS w Małopolsce. Blisko 70 osób w spółkach i instytucjach 21 2026-03-11 13:00 W Tatrach dość silny wiatr. Tak rano było w Kondratowej (WIDEO) 1 2026-03-11 12:30 Bardzo śliskie szlaki w Tatrach. Miejscami lodowisko! 2026-03-11 11:47 Grzegorz Niezgoda, były burmistrz Szczawnicy rezygnuje z funkcji zastępcy wójta gminy Chełmiec 2 2026-03-11 11:39 Przerwa w dostawie wody w Kościelisku. Utrudnienia na dwóch ulicach 2026-03-11 11:30 Koncert: Klenczon - legenda 5 2026-03-11 11:00 Pijany kierowca zatrzymany w Zakopanem. Policja zarekwirowała samochód 3 2026-03-11 10:24 "Piękno Małopolski - słowem opisane". Zgłoszenia do konkursu 2026-03-11 10:00 Spóźnił się na pociąg i został na mrozie. Policjanci pomogli inwalidzie na wózku 2026-03-11 09:22 Wielki pożar na Orawie 2 2026-03-11 09:00 Zniknęły szczenięta z lasu w Bańskiej Niżnej. Fundacja z Podhala prosi o pomoc 10 2026-03-11 07:59 Słonecznie w Zakopanem, cieplej w dolinach. Uwaga na silny wiatr w Tatrach 2026-03-10 21:25 Łanie przy stacji paliw w Zakopanem. Spokojnie... my dalej jeździmy na trawie 13
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-03-12 22:11 1. @Bodzi Gdyby nie Niemcy i II WŚ to wyglądalibyśmy tak jak np. Szwajcaria. Unia to Niemcy a Niemcy nigdy się nie zmienią. Zawsze będą chciały dogadać się z ruskimi, zabrać nam ziemie a z nas zrobić niewolników. 2026-03-12 22:09 2. Do swidra dotarło że szpital nie jest w sieci ? trzeba było myśleć zanim pozwoliłeś zburzyć szpital, potem przekonywałeś że szpital ma kasę na budowę i zadłużyłeś Rabkę na lata. Teraz oddacie za darmo majątek gminy obcemu podmiotowi? Bravo dla dobra wspólnego świdra i hajdyły na pewno nie nas Rabczan. Uniwersyteckie centrum lecznicze piękny przekaz zamaskwujący prawdziwe intencje. 2026-03-12 22:07 3. Ale trzeba przyznać, że kanary dużo jeżdżą i kotrolują. Sama mało korzystam z komunikacji a kontrole są dość często. Supcio! Ta trzymaj bu-misiu!! 2026-03-12 21:57 4. Nie ruszajcie tego na razie. Może się to przydać bojownikom ROG u. 2026-03-12 21:42 5. Um Zakopane pomylił role samorządu z biurem promocji, lub turystycznym. W Krakowie turysta płaci z przejazd komunikacją, kanary często kontrolują bilety. Kanar w Zakopanem jak złapie bez biletu, to wysiada z delikwentem na pierwszym przystanku. Reszta pasażerów na gapę jedzie dalej. Drodzy czytelnicy, czy wiecie, że Burmistrz dopłaca 11 000 000 złotych do komunikacji miejskiej w tym roku? Przepraszam nie Burmistrz ale ja , my mieszkańcy już płacimy w podatkach za robienie dobrze turystom. Czas uświadomić sobie ,że nie ma nic za darmo ktoś za to płaci. Bynajmniej nie Burmistrz i turyści. Dzisiaj to 11 000 000 złotych. Za rok ile 15 000 000 złotych ? Dla młodzieży brakuje tanich mieszkań. Ile za te dopłaty można zbudować mieszkań, aby młodzież nie uciekała z Zakopanego? 2026-03-12 21:33 6. W innych krajach nie ma takich chorych patriotycznych haseł o suwerenności, biorą kasę z SAFE widząc iż wróg jest na wschodzie. Natomiast tzw prezydent obywatelski i PIS widzi wroga na zachodzie. Ludzie ogarnijcie się spójrzcie dookoła, jakbyśmy wyglądali gdyby nie ta Unia! 2026-03-12 21:27 7. Gratulacje 2026-03-12 21:10 8. Nie da się 2026-03-12 21:05 9. Amerykański gubernator zablokował biznes niemieckiemu namiestnikowi... kto by się spodziewał...??? 2026-03-12 20:58 10. @Ella, "po co te przywileje skoro i tak przyjadą całą masą?" Po to żeby przyznać sobie nagrody za "promocję Zakopanego" i przypisać sobie sukces w oczywistej kwestii czyli takiej że turyści przyjeżdżają do grajdoła masowo sami, bez żadnej promocji i zachęcania i rozwalania milionów na marketing. No i przy okazji można skubnąć coś z budżetu "promocyjnego" dla siebie, znajomych czy mocodawców. W końcu w grze są miliony! Bez rozliczeń, bez sprawozdań, bez informacji o wysokości wydatków, celowości i zasadności. Na promocję możesz rozwalić miliony i nikt ci nie zarzuci że defraudujesz pieniądze... bo przecież turyści przyjeżdżają... przyjeżdżali... i będą przyjeżdżać...
2026-03-11 08:14 1. Strategia rozwoju... Stawiać jak najwięcej deweloperki, reszta to ch... 2026-03-06 08:53 2. moze zamiast organizować te rozchwytywane i konsultacje miasta uruchomi druga zmiane u w urzedzie dla pracujacych obywateli petentów? 2026-03-06 08:25 3. Chętnie bym się dowiedział jakie studia i na jakich poważnych uczelniach mają ukończone uczestnicy dyskusji. Wprawdzie obowiązuje zasada, że wystarczy chęć szczera ale oni chcą zmarnować nasze pieniądze. Oj tam, oj tam. 2026-02-16 21:51 4. "Na spotkaniu zjawił się burmistrz Łukasz Filipowicz, radni Tymoteusz Mróz, Mateusz Łękawski i mieszkańcy. Ci ostatni niezbyt licznie." A kto miałby się tam pojawić jak spotkanie zorganizowane w godzinach gdzie normalni ludzie pracują a miejsca tam w tej "stacji kultura" było może jeszcze na jakieś 20 osób. Przecież to klita na poddaszu gdzie jest miejsce dla dzieci na zabawy a nie dla 100 czy więcej dorosłych. Przecież to była jawna kpina. Dlaczego spotkanie nie było bardziej komunikowane i nie zapewniono odpowiednio dużej sali? I przede wszystkim dlaczego w godzinach pracy a nie w weekend??? Wywalić miliona na sylwestra potrafią a zmobilizować mieszkańców "nie da się". Widać zależy im żeby przyszło jak najmniej mieszkańców. Boją się usłyszeć to i owo. 2026-02-08 13:18 5. Fajne eksponaty :) 2026-02-04 21:19 6. Nie moje klimaty ani dla uszu ani dla oczu 2026-01-29 15:43 7. Kasia Rysy 2026-01-03 13:15 8. Ładne góalki. 2025-12-29 19:33 9. Znakomity poMYSł panie @jarząbek 2025-12-03 15:38 10. Świetny POmysl, zwłaszcza że w Zakopanem mimo otwartej Gubałówka m.in. przez Pana Szwajcara i czwartego burmistrza G.J. to lepiej na desce windsurfingowej po równiach pojeździć
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama