Reklama

2024-12-15 13:30:01

Wakmsund

Bariery są po to, by je pokonywać

Nie złamała go trauma dzieciństwa, bieda ani rówieśnicy, którzy uważali go za kogoś gorszego. Marian Gromala, swoim uporem i pracowitością udowodnił, że warto mieć marzenia.

Marian Gromala to dziś właściciel TVWaks, znany na Podhalu fotograf, osoba rozpoznawalna i lubiana. Niewiele osób wie, jak trudna była jego droga do sukcesu. 30-latek pochodzi z rodziny patologicznej w Waksmundzie.

Nie wstydzi się mówić o biedzie i przemocy, której doświadczył w dzieciństwie. Pili oboje rodzice, nie pracowali nigdzie. ósemka dzieci musiała sobie sama radzić. Głód, bójki, ucieczki w nocy z domu, policja to obrazki, które ciągle wracają. Ratowali się ucieczką do babci, która ich dokarmiała w miarę swoich możliwości.

- Kiedy przyszła do nas pierwszy raz pani ze szkoły specjalnej i zobaczyła jak bawimy się skarpetkami, bo w domu nigdy żadnych zabawek nie było, rozpłakała się - wspomina.

Pobyt w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Nowym Targu okazał się dla Mariana wybawieniem. Trafił tam, gdy miał siedem lat. Spędził aż 18 lat. Od poniedziałku do piątku mieszkał w internecie, w weekendy wyjeżdżał do domu. - To był zawsze koszmar, nie mogłem się doczekać poniedziałku - podkreśla.

- W szkole byli niezwykli nauczyciele, można było z nimi o wszystkim porozmawiać, choć trochę czasu mi zajęło, zanim się otworzyłem - mówi Marian. - Byłem najmniejszy, nie miałem hormonu wzrostu, byłem pupilkiem - opowiada. Wspomina bardzo ciepło panią Jadwigę Kubiak z internatu, u której nie raz lądował na kolanach. - Potrafiła przytulić, wysłuchać, poradzić - mówi. Nauczyciele pomagali także materialnie. - Ja nie miałem nic, ani ubrań, ani przyborów szkolnych, z domu nic nie dostałem - podkreśla. Z czasem zaczął sobie dorabiać. - Jeszcze będąc w szkole, w jarmarki - czwartki, jak nie miałem lekcji a także w soboty i niedziele, chodziłem na jarmark. Pilnowałem na stoisku towaru, potem smażyłem kiełbaski. Miałem dzięki temu swój grosz - opowiada.

- Dopiero w czwartej klasie otworzyłem się, nauczyciele zobaczyli, że mam większy potencjał intelektualny, niż myśleli - podkreśla.

Wtedy też okazało się, że Marian ma talent aktorski. Od tego momentu nie było w szkole przedstawienia bez jego udziału. - Kogo ja nie grałem, różne postacie historyczne, Piłsudskiego, Drzymałę, Lisa Witalisa, w jasełkach grałem każdego z trzech króli, aniołki, diabły - wymienia jednym tchem.

Kolejną pasją okazało się harcerstwo. - Wyjazdy na obozy do Stemplewa były dla mnie prawdziwą szkołą życia. Uczyliśmy się, jak przetrwać w trudnych warunkach, niejednokrotnie mi się to później przydawało - podkreśla.

To podczas jednego z wyjazdów harcerskich uczestniczył w warsztatach "Uwierz w siebie". - Musieliśmy wyjść do ludzi, przedstawić się - wspomina. - Były też role do odegrania. Ja grałem dziennikarza, który przeprowadza wywiad z dyrektorem szkoły. Poradziłem sobie świetnie - opowiada. I ten moment był dla niego kolejnym przełomem. Nie tylko, że po warsztatach uwierzył w siebie, nabrał pewności, ale też gdzieś pozostała myśl o dziennikarstwie.

W szkole spędził 18 lat, zdobył zawód kucharza i pomocnika obsługi hotelarskiej, choć jak podkreśla - jego aspiracje były większe.

Kiedy w 2018 r. musiał opuścić szkołę, był przerażony, trudno było mu sobie wyobrazić życie bez wsparcia, które miał przez tyle lat. Do domu już nie wrócił. Przygarnęli go sąsiedzi, rodzina Ligęzów. Już wcześniej do nich zachodził w weekendy, kiedy w domu nie dało się wytrzymać. Zaczął u nich wynajmować pokój. Zaczął pracować w Dafo, ale cały czas tliła się w nim myśl o dziennikarstwie. Tak trafił do jednego z lokalnych portali. Od szefa dowiedział się, jak założyć własny portal. - Napisałem sam wniosek do Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, dołączyłem wniosek o niekaralności a po miesiącu miałem już swoją własną stronę TVWaks - opowiada. - Zacząłem jeździć rowerem do pożarów, wypadków a także na różne uroczystości. Najdalej dotarłem do Chochołowa - opowiada. - Objechałem już całe Podhale - dodaje. Nie przejął się, gdy nie poradził sobie ze zdaniem prawo jazdy. Śmieje się, że swoim rowerem bywa na miejscu czasem przed służbami ratowniczymi.

- Jako dzieciak byłem w Waksmundzie nie raz wyśmiewany przez rówieśników. Uważany za kogoś gorszego. Szkoła w Nowym Targu dała mi największy dar - pewność siebie - podkreśla. - Nie wstydzę się mówić, że mam lekkie upośledzenie. Swoim życiem pokazuję, że można z tym nie tylko normalnie żyć, ale można realizować swoje marzenia - mówi.

Dziś wynajmuje mieszkanie, samodzielnie się utrzymuje. Nadal pracuje w Dafo, niewielki dochód daje mu TVWaks. Fotografuje też i nagrywa filmy na prywatnych imprezach - chrzcinach, weselach i innych wydarzeniach, które umieszcza na  FB w grupie Fotograf Marian. Można u niego zamówić też tematyczne sesje zdjęciowe.

Jest też członkiem OSP w Waksmundzie. - W akcjach ratowniczych nie uczestniczę, ale angażuję się w rożne wydarzenia, festyny, roznoszę kalendarze, jeżdżę na zawody strażackie - opowiada. - Jestem fotoreporterem naszej jednostki - podkreśla z dumą.

Jest abstynentem. - Nie piję, bo wiem jak mało kto, co alkohol może z człowiekiem zrobić - zaznacza.

Inwestuje w sprzęt fotograficzny. Marzy, by kiedyś ze swojej pasji będzie się mógł całkowicie utrzymać, że zostanie profesjonalnym fotoreporterem.
Beata Zalot

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Jacek 2024-12-15 15:33:54
poprawcie to:
'Od poniedziałku do piątku mieszkał w internecie'.
EmerytOD75rokużycia 2024-12-15 15:11:03
Podziwiam i życzę sukcesów.

Reklama
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KIEROWCĘ. Mile widziane doświadczenie. Praca na stałe. 602 759 709
  • PRACA | dam
    Pracownia Projektowa SŁOWIK ARCHITEKTURA z siedzibą w Zakopanem, poszukuje ARCHITEKTA.. 668 309 058 https://slowikarchitektura.pl/ biuro@slowikarchitektura.pl
    Tel.: 668
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • PRACA | dam
    Zakopane - zatrudnimy KONSERWATORA. tel: 502 350 981, 602 484 233
  • PRACA | dam
    Jeśli lubisz kontakt z ludźmi, a kawa to Twoja pasja. Zadzwoń i dołącz do Samanty w Zakopanem. Zapraszamy! Tel. 666 387 888.
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI PIEKARZA. Na stałe, umowa. 602 759 709
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    SPRZEDAM MIESZKANIE KRAKÓW - KURDWANÓW - ŚWIETNA LOKALIZACJA. Oferujemy na sprzedaż jasne i przestronne mieszkanie położone w zadbanym budynku na osiedlu Kurdwanów. Powierzchnia 28,12 m kw. Budynek wyposażony jest w trzy windy, w tym jedną towarową. UKŁAD MIESZKANIA: - duży pokój z wnęką (nyżą), - jasna kuchnia z oknem, - duża, oszklona loggia, - piwnica przynależna do mieszkania. Mieszkanie jest słoneczne i ustawne, IDEALNE DLA SINGLA, PARY lub JAKO INWESTYCJA POD WYNAJEM. Lokalizacja zapewnia szybki dojazd do centrum oraz dostęp do pełnej infrastruktury - sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, szkoły i tereny zielone w zasięgu kilku minut spacerem. SPRZEDAŻ BEZ POŚREDNIKÓW. Cena 450 tys zł - do negocjacji. Kontakt: 604 08 16 43
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    OWCZARKI PODHALAŃSKIE - szczenięta - 506 368 311.
  • USŁUGI | budowlane
    "Tedy" Usługi budowlane: sprzedaż domów w stanie deweloperskim, budowa domów murowanych i drewnianych, wszelkie pokrycia dachowe, ocieplenia/termomodernizacja domów/budynków, sprzedaż materiałów budowlanych, nadzory budowlane, usługi transportowe. 608 729 122, +49 15 205 734 746, mail: tedy32@o2.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum Narciarstwa. 608 729 122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
  • PRACA | dam
    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMOC KELNERSKĄ. PRACA STAŁA + świadczenia. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    Restauracja w Zakopanem zatrudni POMOC KUCHENNĄ na sezon letni. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDENTÓW na umowę zlecenie. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ NA STANOWISKO: ZMYWAK/OBIERAK. Praca stała lub sezonowa. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka/Chłabówka - 601 50 44 86
  • SPRZEDAŻ | różne
    OPAŁ BUK. 660 079 941.
  • SPRZEDAŻ | różne
    PIERZE I PUCH Z GĘSI. 536 88 77 35.
  • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
    Sprzedaż NIERUCHOMOŚCI na Podhalu. Zadzwoń 792 250 793 lub skorzystaj z formularza na www.dobrasprzedaz.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupię MIESZKANIE w Nowym Targu. Bezpośrednio od właściciela. Może być do remontu. Pomogę załatwić formalności. Tel. 603 607 360.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-01-11 15:00 "Żywa okładka". Poznaj laureatów konkursu 2026-01-11 14:30 Piękna zima na Drodze pod Reglami. Wieje wiatr, który może utrudnić skoki (WIDEO) 2026-01-11 14:00 Deportują naszych z Ameryki 4 2026-01-11 13:45 Nocne akcje ratunkowe TOPR w Tatrach 2026-01-11 13:23 Takie warunki panują na zakopiance (WIDEO) 1 2026-01-11 13:00 XII Puchar Zakopanego Amatorów w Narciarstwie Alpejskim zainaugurowany na Harendzie! 2026-01-11 12:34 Zagubieni kibice. Jednemu groziło zamarznięcie. Było bezpiecznie, ale policjanci mieli sporo pracy 2026-01-11 12:31 Ratownicy podhalańscy GOPR żegnają swojego kolegę 2026-01-11 12:29 Od godz. 16 wielkie skakanie na Wielkiej Krokwi. Pożegnanie Kamila Stocha 2026-01-11 12:00 Rewolucja w najmie krótkoterminowym nadciąga, trwają konsultacje społeczne 4 2026-01-11 11:19 Dobre rady zawsze w cenie. Mamy dla Was książki 2026-01-11 11:00 Zima trzyma. Od rana w Zakopanem sypie śnieg (WIDEO) 1 2026-01-11 11:00 Zderzenie dwóch aut w Leśnicy 2026-01-11 10:00 Poszukujemy domu dla młodej rudej kotki 1 2026-01-11 09:59 Prezydent Andrzej Duda otworzył 12H Slalom Maraton (WIDEO, ZDJĘCIA) 1 2026-01-11 09:00 Mała cząstka wielkiej historii 2026-01-11 07:59 Siatkarskie zmagania (ZDJĘCIA) 2026-01-10 21:55 Wielkie święto na Wielkiej Krokwi (ZDJĘCIA) 2 2026-01-10 21:29 Świetny początek Paranarciarskich Mistrzostw Polski 2026. Zawodnicy HANDICAP Zakopane z dziewięcioma medalami 2026-01-10 20:39 Bardzo zła jakość powietrza w dolnej części Zakopanego 18 2026-01-10 20:10 Potężna lawina w Gruzji. Wiele osób pod śniegiem 1 2026-01-10 20:00 Przed wypadkiem uwielbiał góry 2026-01-10 19:10 Krupówki po Pucharze Świata wypełnione kibicami (WIDEO) 1 2026-01-10 19:00 Rusza remont dawnej szkoły muzycznej w Parku Miejskim. Powstanie filia Muzeum Tatrzańskiego 1 2026-01-10 18:00 Chcesz wiedzieć jak poprawić widoczność firmy w sieci, przyjdź na spotkanie 2026-01-10 17:46 Polacy na trzecim miejscu w Zakopanem! 1 2026-01-10 17:00 Nowa hala maszyn u artystów, głównie do obróbki drewna 2026-01-10 15:59 Klasycznym czy jodełką na Turbacz 2 2026-01-10 14:58 Słabe skoki Polaków. Fettner najlepszy w kwalifikacjach. Tomasiak i Kubacki w konkursie duetów 2026-01-10 14:20 Kibice zmierzają na Wielką Krokiew (WIDEO) 1 2026-01-10 13:59 Ostrzeżeni przed opadami śniegu. W Tatrach nawet 40 cm 2026-01-10 12:59 Pierwszy trening bez Polaków. Drugi wygrywa Prevc, Kubacki najlepszy z Polaków 2026-01-10 11:59 Jeden telefon może uratować przed zamarznięciem. Reagujmy! 2 2026-01-10 10:59 Wielka Krokiew przygotowana na Puchar Świata (WIDEO) 2 2026-01-10 10:18 Policja przekazuje ważne informacje przed Pucharem Świata 2026-01-10 10:00 Szczęśliwego Nowego Targu! Burmistrz wznosi toast! (ZDJĘCIA) 4 2026-01-10 09:00 Wygłodzony pies odebrany właścicielom. Zbiórka na jego leczenie i utrzymanie 13 2026-01-10 08:00 Trauma nasza codzienna, darmowe szkolenia jak radzić sobie w trudnych sytuacjach 2026-01-09 21:05 Tajny trening i skład kadry Polaków na Puchar Świata 1 2026-01-09 21:00 Prawie trzydzieści stopni na minusie, padł akumulator w stacji pomiarowej 6 2026-01-09 20:00 Uwaga kierowcy - w sobotę możliwe spore utrudnienia na zakopiance 2 2026-01-09 19:00 Kilkudziesięciu śmiałków wzięło udział w Próbie Prędkości (ZDJĘCIA) 2026-01-09 18:00 Czarny Dunajec potęgą sportów zimowych 3 2026-01-09 17:00 Noworoczny koncert zespołu Hamernik 2026-01-09 16:00 Święty Mikołaj skoczył ze skoczni i nie ustał, Akademia Lotnika pod Giewontem (WIDEO) 4 2026-01-09 15:31 Taki poranek w Tatrach nie zdarza się często (WIDEO, ZDJĘCIA) 2026-01-09 15:00 Prezydent Karol Nawrocki jednak nie przyjedzie na Slalom Maraton. Będzie na skokach? 34 2026-01-09 14:31 Już w niedzielę - 12H Slalom Maraton Zakopane 2026-01-09 13:30 Piękna pogoda w Kuźnicach. Turystów niewielu (WIDEO) 2026-01-09 13:30 Schronisko w Pięciu Stawach pod śniegiem, z pomocą ruszyły "czołgi" 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-01-11 14:23 1. Och bidusie. Jakże bardzo nie jest mi ich żal. Tak na marginesie, przecież chcącemu nie dzieje się krzywda. 2026-01-11 14:21 2. te! czytelnik przecież Polska była podobno suwerennym państwem pod nierządami pisu a pamiętasz wawrzyka? bo wierchuszka pisu nie zna go :-) 2026-01-11 14:14 3. i bardzo dobrze im! chcieli trampka i mają trampka :-) 2026-01-11 14:13 4. O co kaman? Jesteś w obcym kraju nielegalnie, złamałeś prawo, to mają prawo cię wyrzucić! Dość tych głupich lewackich bajek o strasznych prześladowaniach, złym Trumpie, Polakach żyjących w strachu. Przecież tak naprawdę w ubiegłym roku wydalono z USA stu kilkudziesięciu obywateli Polski (a Polaków w Stanach jest ok. 10 milionów). Każde poważne, suwerenne państwo egzekwuje przestrzeganie prawa i pilnuje swoich granic! Kiedy Polska będzie suwerennym państwem? 2026-01-11 14:01 5. Rewolucja to by była gdyby urzędników zacząć rozliczać z efektów pracy a nie płacić za to że są. Żadne przepisy nie pomogą jak nie będzie woli ich egzekwowania. Wystarczy popatrzeć na straż wiejską i policję. Przepisy i znaki są jednoznaczne, oczywiste i znane wszystkim od dawna. A strefa bezprawia i parkowania gdzie popadnie działa sprawnie bez oglądania się na jakieś przepisy. Bo każdy ma w d... I tak mu zapłacą pensję czy będzie robił czy symulował. 2026-01-11 13:52 6. Halo, tu jest Polska i ruch prawostronny. Czy nie byłoby bezpiecznej kręcić ten filmik jadąc prawym pasem i nie dawać pretekstu innym kierowcom do wyprzedania z prawej strony ? 2026-01-11 13:47 7. @xxx, o tym że prąd ma być za darmo to który to powiedział kłeczek czy sakiewicz? Pewnie i by podgrzewali prądem ale morawiecki zamiast inwestować pieniądze z ETS w odnawialne źródła energii zgodnie z założeniem a było tego kilkadziesiąt miliardów za panowania pisu! t To wolał takim jak ty wmawiać że wiatraki powodują to że krowy będą mnie mleka dawać a kury przestaną się nieść! :-) 2026-01-11 13:47 8. Będzie tak jak pisze @Józef Baca. Legalnych pocisną jeszcze bardziej a nielegalni będą się śmiać. Szczególnie przyjazne karpie od samowoli budowlanych na wynajem. 2026-01-11 13:31 9. Jak stoi Nowotarska to i śmierdzi, a stoi bardzo często. Kto może, kogo stać i kto ma zgodę chętnie podłącza się pod gaz lub geotermię. To nie są tanie rzeczy ale chętnych nie brakuje. Ten specjalista od karania mieszkańców mógłby zostać doradcą i pomocnikiem dla mieszkańców. Ale nie takim co siedzi w urzędzie (tam już brakuje miejsca i biurek) tylko niech chodzi od domu do domu i doradza, pomaga z papietami i projektami. Urzędników i tych co karają za wszystko jest wystarczająco. 2026-01-11 13:23 10. Na początek zrobić warszawiakom i krakusom strefę czystego transportu.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama