Reklama

2024-12-23 16:30:23

Szaflary

Młodzi Japończycy w Szaflarach

Studenci i profesorowie kierunku komunikowanie międzykulturowe z Meisei Universitety w Tokio odwiedzili Szaflary w ramach wizyty studyjnej na Wydziale Nauk o Komunikacji Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Tu spotkali się z Kołem Gospodyń Wiejskich, strażakami, uczniami miejscowej szkoły i władzami gminy.

Japończycy przyjechali do Polski na tydzień. Chcieli w tym czasie spotkać się z ludźmi, poznać autentyczną, żywą kulturę i uczyć się komunikacji międzykulturowej. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie wybrał gminę Szaflary, z którą współpracuje od lat, na cel kulturoznawczej wyprawy dla swoich gości. Wcześniej Japończycy zwiedzali Kraków. Brali udział w wykładach na uniwersytecie jak również w warsztatach w placówkach Muzeum Krakowa np.: w Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa.

– Nasi goście podczas swej wizyty studyjnej chcieli spotkać się z ludźmi, szczególnie rówieśnikami, poznać kulturę, czyli mówiąc językiem naukowym spotkać się z „nosicielami” konkretnej kultury, a takimi są mieszkańcy Szaflar ze swą autentyczną kulturą regionalną – wyjaśnia prof. Katarzyna Drąg z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. 

Efektem wizyty studyjnej w Polsce ma być zaprezentowanie materiałów audio-video z wyjazdu do Polski wraz z bogatą dokumentacją zdjęciową.  - W ramach tego projektu zebraliśmy na miejscu materiały i zasoby, aby stworzyć cyfrowe narracje i produkty promocyjne. 2 i 3 lutego w ośrodku Tama odbędzie się wystawa. Dodatkowo udokumentowaliśmy nasze doświadczenia w zakresie komunikacji w środowisku wielokulturowym i wspólnego uczenia się, a po powrocie sporządzimy raport z tych działań związanych z uczeniem się przez doświadczenie – wyjaśnia prof. Takanori Kawamata.

Japończycy do Szaflar dojechali w składzie: 9 studentów i studentek oraz prof. Xiao Rui i prof. Takanori Kawamata z kierunku komunikowanie międzykulturowe. Towarzyszyli im studenci z Wydziału Nauk o Komunikacji Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wraz z opiekunami prof. Katarzyną Drąg i dr Piotrem Drągiem. To tu w „Sercu Podhala” spotkali się z Kołem Gospodyń Wiejskich Szaflary. Nieocenione Panie, same mające ogólnopolskie, ale i zagraniczne sukcesy kulinarne zorganizowały dla nich warsztaty lepienia i gotowania pierogów oraz robienia moskoli, które wszyscy wspólnie po warsztatach z apetytem skonsumowali. 
– Już na początku zauroczył ich widok gór, a potem możliwość bezpośredniego dotknięcia kultury góralskiej w Szaflarach – mówi prof. Katarzyna Drąg. Młodzi Japończycy bardzo chcieli zobaczyć polską szkołę. Taką możliwość mieli właśnie w Sercu Podhala. Nie tylko mieli tu bezpośredni kontakt z uczniami, ale i zobaczyli jasełka, przygotowywane jak co roku przez uczniów i nauczycieli. Spektakl ich zachwycił, tak jak i wspólnie warsztaty robienia Bożonarodzeniowych ozdób, czy malowania chust. Japończycy spotkali się również ze strażakami OSP i dziecięcym zespołem regionalnym. Kontakty te były dla nich bardzo ważnym doświadczeniem kulturowym. Goście z dalekiej Japonii zostali w Szaflarach ciepło przyjęci.

Wiele wrażeń dostarczył im też wspólny obiad z władzami gminy podczas, którego mogli poznać kulturę polskiej gościnności, sposobu zachowania się przy stole. W ramach okazania, tak ważnego w ich kulturze, uznania i szacunku wręczyli wójtowi Rafałowi Szkaradzińskiemu japoński tradycyjny strój (wytwarzany przez Mamę prof. Xiao Rui). – To był dla nich bardzo ważny gest, poprzez który wyrazili szacunek i podziękowanie – wyjaśnia dr Piotr Drąg. 

Oczywiście w ramach poznania dawnych dziejów Szaflar, które swe istnienie zawdzięczają zakonowi Cystersów, zwiedzili Wikarówkę i samodzielnie wybijali monety symbolizujące dawne czasy, gdy nad Szaflarami przed wiekami górował obronny zamek, broniący południowych rubieży naszego Państwa. Goście z kraju Kwitnącej Wiśni z zainteresowaniem obejrzeli kościół, a także odwiert geotermalny. – Byli zainteresowani do jakich celów jest wykonywany odwiert, jak będzie głęboki, ile domów zostanie podłączonych i czy zostanie on jeszcze w wykorzystany w inny sposób w przyszłości – mówi wójt Rafał Szkaradziński. Okazuje się bowiem, że Japonię i Szaflary łączy geotermia, a raczej wykorzystywanie ciepłych źródeł. – W ich kulturze ciepłe źródła działają już od dawna, dlatego byli zainteresowani Szaflarami i technologią stosowaną przy odwiercie – dodaje dr Piotr Drąg. 

Młodzi Japończycy wraz ze swoimi i profesorami zachwycili się podhalańską kulturą, historią Szaflar, otwartością mieszkańców i władz gminy. 

- Studenci z Uniwersytetu Meisei byli pod ogromnym wrażeniem gościnności, jaką okazali im mieszkańcy gminy na czele z wójtem Rafałem Szkaradzińskim. Serdecznie dziękujemy za uczynienie tego dnia niezapomnianym – podkreślił prof. Takanori Kawamata, dziękując za „hojną gościnność”.

– Szaflary będą teraz znane w Japonii – dodała prof. Katarzyna Drąg. Szaflary, które swe początki i kwitnące jabłonie zawdzięczają Cystersom mają teraz szansę na nawiązanie kontaktów z Krajem Kwitnącej Wiśni. Studenci wyjechali z Szaflar z własnoręcznie wymalowanymi chustami i wybitymi przez siebie monetami, które na pewno przed długo będą im przypominać ten wyjątkowy dzień spędzony w Sercu Podhala.

(BES)

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    Dwa WAŁACHY 6.500 zł/sztuka. 790 759 407.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    WIĘŹBY DACHOWE, DESKI SZALUNKOWE, ŁATY, PODBITKI, BOAZERIA, LEGARY, DESKI ELEWACYJNE. WYKONUJEMY WIATY, ZADASZENIA. 790 759 407.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DZIAŁKA BUDOWLANA 10 arów, wraz z DOMEM do remontu, 250.000 zł. 790 759 407.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Górska Grupa Hotelowa - Firma wynajmująca apartamenty zatrudni OSOBY DO DZIAŁU TECHNICZNEGO. Praca na terenie Zakopanego i Kościeliska. Oferujemy stabilne zatrudnienie i atrakcyjne wynagrodzenie. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie CV na adres a.rysula@gorskagrupa.pl lub telefon +48 882 071 976
  • PRACA | dam
    Biuro księgowe AUDITPLUS zatrudni: głównego księgowego, specjalistów ds. księgowości i referentów. Praca w Zakopanem, 8-16, pełen etat. Zapraszamy. Zgłoszenia: praca@auditplus.pl.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • PRACA | dam
    Sprzątanie apartamentów. Przyjmę kobietę do pracy do sprzątania apartamentów w okolicy ul. Strążyskiej w Zakopanem (wskazane auto w celu dojazdu do pracy). Praca na stałe, 3-4 dni w tygodniu (w weekendy również) w godz.9-15.. 609097999
    Tel.: 609097999
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    ŚWINIE WŁASNEGO CHOWU. 788 679 465.
  • PRACA | dam
    Potrzebna osoba na tłusty czwartek 11/12.02 do smażenia i zawijania pączków, dobrze płatne 694357379.
  • PRACA | dam
    PRZYJMĘ W KOŚCIELISKU DO PRAC BIUROWO-RECEPCYJNYCH. 608 806 408
  • PRACA | dam
    ZLECĘ PRACE PORZĄDKOWE, REMONTOWO-BUDOWLANE W KOŚCIELISKU, OD ZARAZ. 608 806 408
  • PRACA | dam
    NAWIĄŻĘ WSPÓŁPRACĘ DO WYKOŃCZENIA TRZECH DOMÓW w ZAKOPANEM (MUROWANIE, INSTALACJE, SUCHE TYNKI, ŁAZIENKI). 608 806 408
  • PRACA | dam
    Poszukuję osoby do sezonowego, prowadzenia gospodarstwa domowego w Zakopanem. Życiorys zawodowy proszę przesyłać na adres e-mail. rozanob@interia.pl
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA DOM W WITOWIE, w którym do roku 2025 znajdował się Ośrodek Zdrowia. 698 508 796.
  • ANTYKI
    Do sprzedania ZABYTKOWY PRZEDWOJENNY KREDENS GÓRALSKI ZAKOPIAŃSKIEJ SZKOŁY PRZEMYSŁU DRZEWNEGO w idealnym stanie, z lat trzydziestych, sprawdzony przez kustosza Muzeum Tatrzańskiego. Również CZĘŚĆ KOLEKCJI PRZEDWOJENNEGO MALARSTWA o tematyce góralskiej, znanych polskich malarzy aukcyjnych, takich jak Gąsienica Szostak, Augustynowicz, Jarocki, Moszyński, Gałek, Ćwikliński, Dzieliński, Skowroński. Tel. 601 51 35 33
  • USŁUGI | inne
    ODŚNIEŻANIE DACHÓW. TECHNIKI LINOWE. TEL: 695 092 678
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA, KUCHARZA WYDAWKOWEGO, BARMANA, PRACOWNIKA GOSPODARCZEGO. Praca na stałe lub dorywczo, CV na: rabka@siwydym.pl, informacje pod numerem: 887 080 004
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-02-07 22:45 Setki młodych ludzi bawią się na Długiej Polanie w Nowym Targu (ZDJĘCIA, WIDEO) 2026-02-07 21:21 Pogoda pokrzyżowała plany Kumoterek 2026-02-07 21:00 Na nartach przez połoniny 2026-02-07 20:00 Tego typu sklepów przybywa na Krupówkach jak grzybów po deszczu 1 2026-02-07 19:45 Świetny skok Anny Twardosz w pierwszej serii skoków na Igrzyskach Olimpijskich 2026-02-07 19:00 Bukowina Tatrzańska w rytmie tradycji. Trwa 54. Góralski Karnawał 2026-02-07 18:00 Mieszkaniec Kiczor w 5. edycji telewizyjnego programu 2026-02-07 17:36 Lawina zeszła Żlebem Grosza w słowackich Tatrach Wysokich 2026-02-07 17:00 Konkurs Muzyk Podhalańskich oraz Śpiewaków Ludowych. Zgłoszenia 2026-02-07 15:59 Takiej sytuacji na Krupówkach jeszcze nie było. Straż Miejska zabezpieczyła skrzata 9 2026-02-07 15:00 Powiat nie odśnieżył a oberwała sołtyska 2026-02-07 14:30 Niedzielna akcja krwiodawstwa w Białym Dunajcu. PCK zaprasza do oddawania krwi 2026-02-07 14:00 Deszczowe Krupówki i dwie romskie orkiestry (WIDEO) 4 2026-02-07 13:00 Mieszkańcy powiatu tatrzańskiego dostają nietypowe powiadomienia z alertem RCB 2 2026-02-07 12:00 Anonim pyta, wójt odpowiada 2026-02-07 11:00 W niedzielę wielka szansa na medal. Trzymajmy kciuki za naszych snowboardzistów 2 2026-02-07 10:00 W Tatrach panują trudne warunki turystyczne. Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur 2026-02-07 09:00 Straż Gminna w Kościelisku ukarała sprawcę spalania odpadów (WIDEO) 2 2026-02-07 08:00 Kościelisko żegna Józefa Gąsienicę Sobczaka. Olimpijczyka i mistrza góralskiego tańca 2026-02-06 21:49 Przerwa w dostawie wody w Białym Dunajcu. Utrudnienia od sobotniego poranka 2026-02-06 21:00 Zdewastowane zimowe oznakowanie szlaku na Babiej Górze 2 2026-02-06 20:38 Kudłaty, zaniedbany pies błąka się po Szlaku Papieskim w Zębie 1 2026-02-06 20:00 Sarna znaleziona na ulicy Sienkiewicza. Nie udało się jej uratować 2 2026-02-06 19:15 Pijany i bez prawa jazdy prowadził samochód bez badań technicznych 2026-02-06 19:00 Odwilż na całego. Kierowcy - nie ochlapujcie pieszych 2026-02-06 18:34 Policja poszukuje Zbigniewa Ziobry. Jest oficjalny list gończy 45 2026-02-06 18:01 Wójt kontra hejterzy 1 2026-02-06 17:00 Ten mostek to jedna rdza. Urząd uspokaja i remontuje 3 2026-02-06 16:12 Dwie osoby zginęły pod lawiną w Tatrach Wysokich 2 2026-02-06 16:00 Ferie na biegówkach. Bezpłatny kurs narciarstwa biegowego dla dzieci i młodzieży 2026-02-06 15:35 Poszukiwany wpadł na Krupówkach na własne życzenie 2 2026-02-06 15:26 Samotny pies czeka na właściciela w Kirach. Apel o pilny kontakt 2026-02-06 15:00 Bezpłatna pomoc blisko domu. Ruszył projekt wsparcia zdrowia psychicznego na Podhalu 2026-02-06 14:30 Szukamy informacji o Bogdanie Dębskim, przed laty szefował zakopiańskiej "Solidarności" 3 2026-02-06 14:00 Marne warunki na stokach Jasnej. Mgła i opady zniechęcają narciarzy 2026-02-06 13:10 39-latek, który wczoraj zabił swoją macochę przyznał się do winy 2026-02-06 13:00 Wielogodzinna akcja ratunkowa w Tatrach (WIDEO) 2 2026-02-06 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 1 2026-02-06 11:25 Nocny pożar sadzy w Czerwiennem 1 2026-02-06 11:00 Dziś najlepiej ukryć się w Dziurze, gdzie skarby miał chować słynny zbójnik (WIDEO) 1 2026-02-06 10:30 Nie żegnaj się z tym światem. Mamy dla Was bilety 2026-02-06 10:00 Nasi na Igrzyskach Olimpijskich 2 2026-02-06 09:00 Historia Żydów to historia zapisana w mieście 7 2026-02-06 08:00 Przed nami weekend pod znakiem chmur i odwilży z opadami 2026-02-05 21:00 Trwają zapisy na Puchar Zakopanego Dzieci i Młodzieży w narciarstwie alpejskim 2026-02-05 20:35 To było zabójstwo. Mężczyzna w piątek usłyszy zarzuty? 2 2026-02-05 20:10 Ogólnopolski Bieg Gąsieniców. UWAGA! Zmiana terminu 2026-02-05 20:00 XII Memoriał Heleny Marusarzówny w Zakopanem 2026-02-05 19:00 Już 12 lutego odbędzie się wielki finał Marki Tatrzańskiej 2025 2026-02-05 18:00 Pod Giewontem i za Wielką Wodą, twórcze żywobycie Andrzeja Krzeptowskiego Bohaca
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-02-07 21:14 1. Pralnie pieniądzy 2026-02-07 21:06 2. A widziałeś to jak na otwarciu olimpiady J.D. Vans został wygwizdany :) i tak będzie z każdym z tej administracji hamarykańskiej :) a zastanowiłeś się jeżeli nie UE to co? Ruski mir :) 2026-02-07 20:48 3. Gdzie jest policja??? W ogóle ich nie widać! Może by się zajęli tymi koszmarnie wyjącymi Romami, przecież ci ludzie zakłócają tzw. mir domowy, nie da się funkcjonować przy tym wyciu! Mają jakieś koszmarne pudło w które walą- hałas jest straszliwy. Czym to towarzystwo przyjeżdża? Samochód sprawny?? Te romskie dzieciaki nie powinny być w szkole? 2026-02-07 20:31 4. Mam pytanie do kometujacych przychylnie na rzecz obecnego nie rządu o skłonnościach anty polskich i Wielkiego Beata jakim jest unia europejska czy nie odczuwacie pewnego dyskomfortu życiowego w chwili obecnej to dopiero początek, Wielki brata non stop dba o pogorszenie standartow życiowych wszystkich europejczykow wmawiając jednocześnie że te zamiany są sukcesem Europy która dąży do zero emisyjności.osoby takie ja Ggg muszą się przekonać na własnej skórze że myślenie europejskiej elity są mrzonkami utopią czysto komunistyczną która prowadzi do depopulacji społeczeństw by zastąpić je innymi,tylko że ten Wielki brat źle skalkulował swoje ambicje stawiając na Islam w Europie 2026-02-07 20:21 5. Jak dyżurowali tam Funkcjonariusze ROG u to trochę bardziej sensowne były te alerty. 2026-02-07 19:37 6. Może to jednak mim, tylko bardzo konsekwentny? 2026-02-07 19:27 7. Powinna prokuratura "przeczesać" ludzi z całego ugrupowania tego pana, za którym wysłano list gończy. 2026-02-07 18:51 8. @Ggg powiedz synku jak chcesz kogoś ugryźć skoro nie masz zębów wszystkie twojej argumenty można tak łatwo podważyć i obalić zostało ci tylko nieznośne ujadanie na wszystkich w około ktorzy chcą odsunięcia twojego anty polskiego idola od władzy 2026-02-07 18:45 9. To Strażnicy dyżurowali przy tym Zgredku przez 2 godziny? No się wzruszyć można w ten smętny dzień ;-) 2026-02-07 18:43 10. Bezradne służby, bezradne państwo. Nie potrafią sobie poradzić z drobnymi oszustami i naciągaczami.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama