Reklama

2025-01-15 16:11:38

Zakopane

Ochrona krajobrazu czy komunizm 2.0? Dyskusja o uchwale reklamowej

Wiele pytań i uwag na spotkaniu z mieszkańcami Zakopanego w sprawie przygotowywanej przez władze uchwały krajobrazowej.

Przypomnijmy, że poprzednie władze przygotowały projekt takiej uchwały, ale nigdy nie trafił on pod obrady Rady Miasta. Nowy burmistrz Łukasz Filipowicz rozpoczął przygotowywanie prawa, które ma ograniczyć chaos reklamowy w Zakopanem od nowa. Teraz projekt tej uchwały trafił do społecznych konsultacji.


W środę o godz. 16 w zakopiańskim Urzędzie Miasta rozpoczęło się spotkanie z mieszkańcami, przedsiębiorcami w sprawie przygotowywanej uchwały. W sali obrad zgromadziło się kilkadziesiąt osób.

Wszystkich przywitał burmistrz Łukasz Filipowicz, który stwierdził, że ma nadzieję, iż mieszkańcy znajdą odpowiedzi na wszystkie pytania. 

Ochrona krajobrazu jest niezbędna

Bartłomiej Rzepa z Biura Planowania Przestrzennego stwierdził, że konsultacje te nie są wymagane prawem, ale burmistrz chciał je przeprowadzić. Celem powstania uchwały jest ochrona krajobrazu, podniesienie jakości życia mieszkańców, przeciwdziałanie zawłaszczania przestrzeni przez ograniczenie reklam. Jak stwierdził Bartłomiej Rzepa, gmina Zakopane ma największe walory krajobrazowe w Polsce i ochrona tego krajobrazu jest niezbędna. Dodał, że w całej Polsce funkcjonuje tylko ok. 70 tego typu uchwał na ponad 2000 gmin. - Zakopane uchwalając taką uchwałę znalazłoby się w awangardzie samorządów, które zdecydowały się uchwalić takie prawo - powiedział Bartłomiej Rzepa.  

Dodał, że prawo nie może ingerować w treść i kolorystykę reklam. Projekt uchwały zawiera ograniczenie do 20% powierzchni reklamowej dla parterów budynków. 

- Podjęcie tej uchwały będzie niezwykle ważne dla ochrony krajobrazu w Zakopanem - podsumował Bartłomiej Rzepa. Z pewnością sprawi, że usunięte zostaną wielkie bilbordy reklamowe, które są zmorą stolicy Tatr.

Wnioski, uwagi od projektu można zgłaszać do końca stycznia. Nowa uchwała nie będzie wykluczać obowiązujących już przepisów dotyczących parków kulturowych. W przypadku pokrywania się tych przepisów będą obowiązywać te bardziej restrykcyjne.
Agata Nowakowska Wolak, prezes Podhalańskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami zwróciła uwagę, że w projekcie nie ma definicji szyldu, a niektóre gabaryty reklam są zbyt duże.

Ta uchwała to komunizm 2.0

Jeden z mieszkańców stwierdził, że reklamy można byłoby zlikwidować, ale to oznaczałoby zlikwidowanie działalności gospodarczej. - Mamy takich klientów, jakich mamy, pod nich dostosowane są reklamy, które dają pieniądze przedsiębiorcom, a później zamieniają się w podatki. Jeśli ingerujecie w moją własność tak daleko to jest komunizm 2.0. Zmuszacie ludzi, którzy zapłacili za swoje działki, płacą podatki, do egzekwowania tak dalekiej ingerencji. Te banery są po to, żeby przedsiębiorca mógł zapłacić podatki. A może dać ludziom umorzenie podatku i za to zlikwiduje on reklamę. Tu są bardzo rygorystyczne zapisy. To prawo budowlane jest zupełnie niepotrzebne? Państwo kolejnym aktem chcecie ograniczać własność prywatną - stwierdził mieszkaniec.

Bartłomiej Rzepa odpowiedział, że jest za przedsiębiorczością, ale uchwała krajobrazowa musi być pewnym kompromisem, a zadecydują mieszkańcy przez swoich przedstawicieli, czyli radnych.
    
- Prawo własności jest ważną wartością, ale może być ograniczone przez ustawy i powstające na ich podstawie uchwały - stwierdził Bartłomiej Rzepa. Dodał, że mieszkańcy 70 gmin, w których takie prawo funkcjonuje chwalą je. Stwierdził, że trwają prace nad ustawą, która dawałaby możliwość uzyskania odszkodowań za usunięte legalne reklamy.

Inni mają takie uchwały, a turyści przyjeżdżają

Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej stwierdziła, że w Szczawnicy, Kościelisku uchwały tego typu powstały, a turyści nie przestali tam przyjeżdżać. - Turyści nie przyjeżdżają dla reklam, a jacy turyści przyjeżdżają? Tacy, jakich sobie zaprosiliśmy - stwierdziła Agata Wojtowicz. Dodała, że projekt jest zbyt szczegółowy i obszerny tak, jakby był stworzony dla dużego miasta.
- Kto będzie egzekwować zapisy tej uchwały, będzie chodzić z centymetrem i mierzyć reklamy, ilu urzędników będzie to kontrolować? - zapytała Agata Wojtowicz. Stwierdziła, że w treści uchwały powinno zostać wpisane z jakich aktów prawnych wynikają grożące za jej złamanie kary.  

Kierownik Bartłomiej Rzepa zaznaczył, że decyzje urzędników w Zakopanem są niezwykle często zaskarżane przez renomowane kancelarie prawne i stąd szczegółowość projektu. Na straży uchwały stoi burmistrz, więc egzekwowaniem przepisów mają się zajmować urzędnicy, a egzekwowanie uchwały krajobrazowej jest łatwiejsze niż na przykład parku kulturowego.
Po uchwaleniu przepisów przedsiębiorcy będą mieli rok na dostosowanie się do nowego prawa. 

Artysta plastyk Jerzy Juras Gruszczyński stwierdził, że w Zakopanem oprócz ochrony krajobrazowej najważniejsze jest stworzenie przejrzystego systemu informacji wizualnej. - Szkoda czasu i pieniędzy na uchwałę reklamową, najpierw trzeba stworzyć system informacji wizualnej - powiedział Jerzy Juras Gruszczyński.

Projekt jest zbyt liberalny 

Radny Tymoteusz Mróz zaznaczył, że turyści przyjeżdżający do Zakopanego jako jeden z głównych problemów wskazywali nadmierną "reklamozę". Dodał, że mieszkaniec, który mówił o "komunizmie 2.0" sam żyje z montażu bilbordów i nie może być obiektywny.
- Porównując projekt z uchwałą na przykład z Gdańska i Krakowa nasza jest zbyt liberalna. Ten projekt zakłada zajęcie 20% elewacji, a w Gdańsku i Krakowie jest to 10% - powiedział radny Mróz.

Radny Stanisław Karp stwierdził, że konsultacje powinny być przedłużone do 31 marca.
Projekt uchwały krajobrazowej możecie znaleźć tu: BIP Zakopane » BIP Zakopane » Uchwała krajobrazowa

p

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
stale oszukiwany mieszkaniec 2025-01-16 16:57:50
"Dodał, że mieszkaniec, który mówił o "komunizmie 2.0" sam żyje z montażu bilbordów i nie może być obiektywny." - powiedział tymiotełusz.

A tymiotełusz z czego żyje i czym się na co dzień zajmuje? Dlaczego w takim razie jest przewodniczącym Komisji Turystyki i Promocji i dlaczego lobbuje za wydaniem bardzo dużej kwoty pieniędzy na "strategię promocyjną Zakopanego"???? A Filipowicz bez mrugnięcia okiem daje mu ta kasę w przyszłorocznym budżecie i jakoś nie dostrzega konfliktu interesów.
Dlaczego tymiotełusz jest obiektywny a Pan mieszkaniec od bilbordów już nie jest obiektywny??? Rozdwojenie jaźni czy obłudna dwulicowość? Zakopane przyjazne oszustom.
sygnalista 2025-01-16 13:12:44
podniesienie jakości zycia mieszkańców............hmmmmm,zacznij od odśnieżania chodników,sprzataj miasto z flaszek i smieci,ogranicznicz ruch kołowy w centrum płatna strefą dla turystów albo parkingami po 20zł/h,zlikwiduj darmowe parkowanie w weekendy,wyłap zuli w sezonie z równi krupowej i centrum miasta tak jak w krynicy górskiej to poprawisz jakośc ,życia w tym mieście............
Dzidek 2025-01-16 07:16:14
Komuna pełną gębą moje to wypad lewaki.co tylko owsik ma licencję na stawianie banerów platfusowskich
przyjezdny 2025-01-15 17:46:45
Turyści zostawiają pieniądze nie po to żeby reklamy oglądać, tylko niezasłonięte góry i niezaklejoną architekturę. Zwłaszcza ci z kasą. Pozastawiajcie wszystko tym reklamowym szajsem, a nikt nie będzie chciał przyjeżdżać - oscypka i małpkę to u siebie w Żabce można kupić. Po okresie przejściowym żeby zakończyć umowy, reklamy powinny zniknąć.
Jaro87 2025-01-15 17:42:32
Taka uchwała to jest konieczność, bo nasze miasto wygląda jak wsiańska wioska, a nie kurort górski. Te deb...e głosy, że to jest ingerencja we własność prywatną, ludzie.. co za ciemnogród, w którym wieku my żyjemy. Każdy kto chce to może się reklamować w internecie, może sobie stworzyć stronę internetową i przez tą stronę ściągać do siebie klientów. Często taka strona nic go nie kosztuje np. Facebook. A reklamy poustawiane przy Zakopiance i po całym mieście w każdej dziurze, w każdym wolnym miejscu sprawiają raczej, że turyści postrzegają nasze miasto jak jakąś pipidówę i raczej to nie wpływa to na wzrost tych przyjazdów, a wręcz odwrotnie.
Mam nadzieję, że w tym mieście w końcu za podejmowanie decyzji weźmie się ktoś kto ma kompetencje i wizję a nie będziemy słychać jakiś tam krzykaczy, którzy opowiadają straszne głupoty i bzdury tylko że robią to wystarczająco głośno - co nie znaczy że mają racje. Tak jak było do tej pory, że krzyczeli, głupoty opowiadali.. nie było chętnych aby z takim poziomem w ogóle polemizować, a niestety to oni wcześniej w dużej mierze kreowali to jak to miasto wygląda do tej pory. Koniec z tym. Postawmy na rozwój, kompetencje, wizję, tak aby to miasto wypiękniało - mamy jedyną okazję. A urzędnikom życzę, aby mieli wystarczająco dużo zapału, żeby to wszystko potem wyegzekwować i żeby nie skończyło się jak z Parkiem Kulturowym, który przez ostatnie 8 lat przed wyborami tak jakby stracił na znaczeniu i tak jakby przestał istnieć (w pewnym sensie). Tylko konsekwentne działanie sprawią, że w tym mieście coś się zmieni.
Czytając ostatnie artykuły w internecie - największym wiralem ostatnio stały się filmiki z kapelą / kapelami cygańskimi, które niestety dalej grają na Krupówkach, to pokazuje jednak, że tej konsekwencji w działaniu dalej brakuje.
Odnosząc się np. w porównaniu do zagranicznych kurortów górskich - kiedyś rozmawiałem z właścicielem hotelu w Alpach Francuskich i pytałem się, czy on mógłby coś wystawić przed hotel w sensie reklamę tak bez uzgodnienia (ad hoc), powiedział mi, że nie, bo po 1h od tego jakby coś takiego ustawił przyjechałby służby miejskie i dostałby mandat. Bo nie może nic takiego robić gdyż jest to wbrew przepisom. I mieszkańcy tam to wszystko wiedzą i nic nie próbują wystawića, szpecić przestrzeni, zaburzać jej. Bo po prostu tak nie wolno. A dotyczy to wszystkich. A u nas co - budy, budy, budeczki, zbite z dech, pilśni, płyt OSB, bez składu i ładu, stoją może na prywatnych działkach (ale bez pozwolenia - czego oczywiście nikt nie egzekwuje), a dodatkowo zajmują swoim towarem chodnik, pas drogowy - stoją ustawione (zwłaszcza teraz w sezonie się to nasili) na chodniku plastikowe sanki, drewniane baranki, krzesełka do siedzenia i różne inne badziewie z Chin... A właśnie Ci urzędnicy, którzy np. we Francji zareagowali by po 1h, to u nas udają, że nie widzą. A dlaczego bo w urzędach pracują ciotki, pociotki, sąsiedzi, koledzy, znajomi itd... i nikt nie chce nikomu zrobić krzywdy, więc ten Bangladesz się rozrasta. A we Francji mają jednak inne podejście wolą, aby miasto było ładne i przestrzeń nie była zaburzona. Nie zabraniają prowadzania działalności, ale ustalają zasady i te zasady potem egzekwują - każdy się z tym zgadza i każdy jest przyzwyczajony, że tak jest i nie próbuję nic na siłę zmieniać. Czekam aż my jako społeczeństwo w szczególności tutaj na Podhalu dojrzejemy do podobnej postawy i zrozumiemy, że pewne zasady i ich przestrzeganie przez wszystkich wyjdzie wyłącznie wszystkim na dobre.
kombajn 2025-01-15 17:32:43
WC STILL CLOSED USTAWA KRAJOBRAZOWEA DOTYCZY GOSCI MARZEN ZALATWIAJACYCH POTRZEBY F. PRAKTYCZNIE WSZEDZIE BEZ SKREPOWANIA
SZCZEGOLNIE WIDOCZNE NA BIALYM SNIEGU
Goły Baca 2025-01-15 17:09:07
Tłumy uczestników są powalające.
SłynnaPraczka 2025-01-15 17:08:02
Dzicz, która opanowała miasto i czerpie dochody (często nielegalnie) nie rozumie i nigdy nie zrozumie co oznacza słowo Krajobraz.
stachu 2025-01-15 16:22:13
Niech szwajcar z kryniczanka przejada sie do Kościeliska i spytaja jak dziala uchwala krajobrazowa daleko nie trzeba szukac ale jak są tak tępi to sie nie przejada a jeszcze przy okazji niech sie dowiedzą jak sie zarządza gminą i robi porzadek z lewym wynajmem

Reklama
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    SPRZEDAM MIESZKANIE KRAKÓW - KURDWANÓW - ŚWIETNA LOKALIZACJA. Oferujemy na sprzedaż jasne i przestronne mieszkanie położone w zadbanym budynku na osiedlu Kurdwanów. Powierzchnia 28,12 m kw. Budynek wyposażony jest w trzy windy, w tym jedną towarową. UKŁAD MIESZKANIA: - duży pokój z wnęką (nyżą), - jasna kuchnia z oknem, - duża, oszklona loggia, - piwnica przynależna do mieszkania. Mieszkanie jest słoneczne i ustawne, IDEALNE DLA SINGLA, PARY lub JAKO INWESTYCJA POD WYNAJEM. Lokalizacja zapewnia szybki dojazd do centrum oraz dostęp do pełnej infrastruktury - sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, szkoły i tereny zielone w zasięgu kilku minut spacerem. SPRZEDAŻ BEZ POŚREDNIKÓW. Cena 450 tys zł - do negocjacji. Kontakt: 604 08 16 43
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę CIEŚLI DACHOWYCH, DEKARZY, POMOCNIKA DEKARZA. 608729122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum Narciarstwa. 608 729 122.
  • PRACA | dam
    PAPI SERVICE SP. Z O.O. ZATRUDNI KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E ORAZ UPRAWNIENIA ADR. MOŻLIWE PRZESZKOLENIE ADR/TDT Z ZAKRESU PRZEWOZU PALIW PŁYNNYCH . TEL.602290555
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kościelisko---kupie działkę pilnie tel 660797241.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię do sprzątania apartamentów w okolicy ul. Strążyskiej w Zakopanem (wskazane auto w celu dojechania do apartamentów). Praca na stałe, 3-4 dni w tygodniu (gdy są wyjazdy w weekendy również) w godzinach od 9-15. Informacja tel. 609097999
    Tel.: 609097999
  • PRACA | dam
    Karczma "Czarci Jar" poszukuje osoby na stanowisko POMOC KUCHENNA. Tel. 602 366 750.
  • PRACA | dam
    Spółka POLSKIE TATRY S.A. zatrudni do pensjonatu w Zakopanem pracowników na stanowisko KELNERKA/KELNER ORAZ POKOJOWA. Praca stała na podstawie umowę o pracę. Telefon kontaktowy: 502 037 215 www.praca.polskietatry.pl
  • USŁUGI | inne
    MYCIE DOMÓW GÓRALSKICH W ŚRODKU - WOLNE TERMINY - 880 363 281.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO. Zakopane, bez zakwaterowania - 600 035 355.
  • USŁUGI | inne
    PROFESJONALNA WYCINKA DRZEW, GAŁĘZI Z PODNOŚNIKA I Z UŻYCIEM LINY. 889 105 476
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia MIESZKANIE, I piętro, Waksmund. 515 503 494.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DOMEK LETNISKOWY W GORCACH. 515 503 494.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    SKUTER SNIEŻNY POLARIS. 515 503 494.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. OBRÓBKI BLACHARSKIE (balkony, tarasy, podbitki). 796 544 016.
  • PRACA | dam
    Rada Nadzorcza Spółki NTvK ogłasza KONKURS NA STANOWISKO PREZESA ZARZĄDU SPÓŁKI. Szczegółowe wymagania kwalifikacyjne oraz sposób ich udokumentowania zostały określone w ogłoszeniu o konkursie zamieszczonym na stronie internetowej Spółki: https://ntvk.com.pl/dokumenty/. TERMIN ZŁOŻENIA OFERT UPŁYWA 19.12.2025 r. o godz. 12.00. Wymagane dokumenty należy złożyć w zamkniętej kopercie, z dopiskiem "Konkurs na Prezesa Zarządu Nowotarskiej Telewizji Kablowej Sp. z o.o." lub listownie. Decyduje data i godzina wpływu dokumentów do siedziby Spółki. Zasady i tryb przeprowadzenia Konkursu określa "Regulamin Konkursu" przyjęty przez Radę Nadzorczą, dostępny na stronie internetowej Spółki: https://ntvk.com.pl/dokumenty/.
  • PRACA | dam
    Zakopane - Samodzielny księgowy - księgi handlowe - biuro księgowe AUDITPLUS. https://www.auditplus.pl/praca praca@auditplus.pl
  • ZDROWIE I URODA
    LICENCJONOWANY REFLEKSOLOG: STOPY, DŁONIE, TWARZ. 502 350 983
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia BUDYNEK W WITOWIE nr 190 (do 2025 r. znajdował się w nim Ośrodek Zdrowia). Tel. 698 508 796.
  • PRACA | dam
    PRACA W AUSTRII - austriacka umowa! 13,56-19,30 Euro/h + diety + darmowe zakwaterowanie. Poszukujemy: murarzy, cieśli, dekarzy, hydraulików, elektryków, malarzy, spawaczy, ślusarzy, monterów, kierowców LKW, operatorów wózków i dźwigów, rzeźników, pomocników, pracowników produkcji i innych fachowców. Wymagane: język niemiecki i samochód. +43 676 5451672, k.otrembiak@hogo.cc
  • PRACA | dam
    PROMOTOR roznoszenie ulotek Zakopane. Atrakcyjne wynagrodzenie.
  • PRACA | dam
    Poszukujemy POKOJOWYCH do sprzątania w aparthotelu w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy pracę stałą, sezonową lub dorywczą. Praca w godzinach 8:00 - 16:00 z elastycznym grafikiem i wyżywieniem. 696112266
    Tel.: 696112266
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: PIZZERÓW, BARMANKI, BUFETOWE, POMOCE KUCHENNE, OSOBY NA ZMYWAK, OSOBY DO SPRZĄTANIA SALI. Kontakt osobisty pod nr tel.: 693 319 707
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY, DEKARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • PRACA | dam
    NIEMCY: MURARZ, CIEŚLA, MALARZ, OCIEPLENIA, ELEKTRYK, SPAWACZ, KRANISTA. Umowy na warunkach niemieckich. Kontakt: 0048 601-218-955
  • SPRZEDAŻ | różne
    SPRZEDAM OPAŁ SUCHY - 788 344 233.
  • PRACA | dam
    Nowe miejsce na mapie Białki Tatrzańskiej rekrutuje ! Na stanowiska: -kucharz produkcyjny, kucharz wydawkowy, pizzer, pomoc kuchenna, pracownik obsługi sali restauracyjnej Jeżeli jesteś zainteresowany/ zainteresowana pracą zadzwoń, lub wyślij CV. 798625975 restauracjadwatopory@gmail.com
    Tel.: 798625975
  • USŁUGI | budowlane
    PŁYTKI, REMONTY, ELEWACJE, PODDASZA. 793 677 268.
  • USŁUGI | budowlane
    PŁYTKI, REGIPSY, MALOWANIE, WYKOŃCZENIE WNĘTRZ. 787 479 002.
  • USŁUGI | budowlane
    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002.
  • PRACA | dam
    Poszukiwana osoba do pracy w sklepie na Krupówkach na stanowisko sprzedawcy. 723 745 984
    Tel.: 723
  • PRACA | dam
    KASJER/KASJERKA PRACA W SKLEPIE SPOŻYWCZYM BUKOWINIE TATRZAŃSKIEJ WIĘCEJ INFORMACJI POD NR TEL. 609820250 as.stasik@op.pl
    Tel.: 609820250
  • PRACA | dam
    Przyjmę do pracy na budowie - docieplenia, budowy od podstaw, wykończenia. Zakopane i najbliższe okolice.. 500160574
    Tel.: 500160574
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Skupujemy nieruchomości za GOTÓWKĘ, PODHALE. 600404554
    Tel.: 600404554
  • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
    Zarządzanie domkami i apartamentami na wynajem krótkoterminowy. 788 63 36 33 www.zarzadzanieapartamentami.info
    Tel.: 788 63 36 33
    WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • PRACA | dam
    Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2025-11-21 17:00 Ekopatrol wyruszył na kontrole w Zakopanem 2025-11-21 16:01 "Umrzeć ze śmiechu". Świetna komedia Teatru Bagatela w Nowym Targu 2025-11-21 16:00 Nie daj się uwieść orzechówce (WIDEO) 2025-11-21 15:19 Nowa koncepcja Parku Miliona Świateł w Zakopanem. Mniej kolorów, więcej baśni 1 2025-11-21 14:50 Nocna kolizja w Starem Bystrem 2025-11-21 14:11 Długopisy Parker - dziedzictwo precyzji i prestiżu w pisaniu 2025-11-21 14:00 Kwalifikacja wojskowa 2026. Kogo obejmie i jakie dokumenty przygotować? 3 2025-11-21 13:14 Muzyczny film "Quebonafide: Północ / Południe" Akt 1. już 22 listopada w serwisie streamingowym CANAL+ 2025-11-21 13:00 Nie ma już miejsc na listach, które uprawniają do spotkań w sprawie obwodnicy Zakopanego 7 2025-11-21 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 1 2025-11-21 11:37 Tak wyglądała poranna jazda po zakopiańskich drogach, pługi poszły w ruch 2025-11-21 11:30 Legendarni iluzjoniści powracają na ekrany kin. Mamy dla Was bilety 2025-11-21 11:21 Wielka plama oleju na drodze w Zubrzycy Górnej 2025-11-21 11:20 Producent myjni bezdotykowej podpowiada - jak przygotować myjnię bezdotykową na każdą porę roku 2025-11-21 11:00 Piękne oblicze zimy. Kapliczka na Jaszczurówce w śniegu (WIDEO) 1 2025-11-21 10:35 Trudne warunki na głównej drodze Podhala 2025-11-21 10:19 Policja apeluje o ostrożność, za nami trzy kolizje, unieruchomiony TIR, a tak się jeździ w Kościelisku (WIDEO) 1 2025-11-21 10:00 Niedźwiedzie jeszcze baraszkują w Tatrach 1 2025-11-21 09:21 Jest ślisko, uderzył autem wprost w latarnię 3 2025-11-21 08:59 W Tatrach drugi stopień zagrożenia lawinowego. Poranek na Krupówkach (WIDEO) 1 2025-11-21 08:15 Siła głosu z Podhala, czyli zakopiańscy eksperci i dwa Dni Architektury Drewnianej 2025-11-21 07:42 Alerty bezpieczeństwa - śniegu przybywa, tak wyglądają Krupówki i stragany pod Gubałówką (WIDEO) 2 2025-11-20 21:00 Okradali sklepy. Grozi im długa odsiadka 2 2025-11-20 20:00 "Zatraceniec" powrócił na scenę Domu Ludowego 2025-11-20 19:11 III Test Czystej Formy. Ogólnopolskie zawody wspinaczkowe w Zakopanem! 1 2025-11-20 19:00 Zmiana organizacji ruchu w otoczeniu rabczańskiego szpitala 2025-11-20 18:27 Żołnierze na ulicach Nowego Targu 9 2025-11-20 18:00 Od Nowego Targu po Elitę Kettlebell Sport: Niezwykła droga Tomasza Potaczka 2025-11-20 16:59 Wyższe podatki w Zakopanem, ale Krupówki nadal tańsze niż Sopot? 17 2025-11-20 15:59 Można już biegać na nartach w Zakopanem. COS naśnieża trasy 5 2025-11-20 14:59 Ostrzeżenie przed dużymi opadami śniegu 11 2025-11-20 13:59 Radni i burmistrz zapowiadają obronę Polskich Kolei Linowych przed komercjalizacją 14 2025-11-20 13:30 Górskie historie. Mamy dla Was książki 2025-11-20 13:00 Psy z nowotarskiego schroniska czekają na Was! 2025-11-20 12:30 Otwarcie odnowionej wystawy stałej w Izbie Pamięci Andrzeja Skupnia Florka 2025-11-20 12:00 Twoje światła - nasze bezpieczeństwo 2 2025-11-20 11:00 12 Slalom Maraton. Patronat objął prezydent Karol Nawrocki 12 2025-11-20 09:59 Silny wiatr Tatrach. Nadciągają opady śniegu 2025-11-20 09:30 Kolumna informacyjna Muzeum Tatrzańskiego 2025-11-20 08:59 Policjanci ze Szczawnicy zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców 1 2025-11-20 08:00 Konfiskaty aut 6 2025-11-19 22:40 Jamnik szorstkowłosy zaginął w Szaflarach wysoka nagroda dla znalazcy 2025-11-19 22:19 Minister Raś o opłacie turystycznej. Zakopane może najbardziej skorzystać 11 2025-11-19 20:30 Nie uwierzycie, że ten czas tak leci 1 2025-11-19 20:00 Sezon zimowy 2025 w Zakopanem: od kolęd po Puchar Świata 2 2025-11-19 19:00 Muzealnicy z trzech miast szkolą się z metody RE-ORG w Zakopanem 2025-11-19 18:00 "Tatry" z najwyższym laurem! Kwartalnik uznany za najlepsze czasopismo regionalistyczne 2024 roku 1 2025-11-19 17:30 ŻYCZlive Spotkania po raz drugi 2025-11-19 17:00 Ruszyło naśnieżanie w Centrum Narciarstwa Biegowego 2025-11-19 16:00 Zakłady Komunalne przejdą na ręczne sterowanie 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2025-11-21 16:04 1. A Słowacy zastrzelili już ok. 180 sztuk. Dostep w trybie informacji publicznej. Slowacki niedzwiedż przechodzi na polską stronę i bezpiecznie wraca, "nasz" przechodzi na słowacką i kończy jako skóra na scianie tamtejszego "ambitnego" myśliwego 2025-11-21 16:01 2. Czy istnieje udowodniony związek między liczbą dróg i liczbą korków? - Tak, istnieje udowodniony i paradoksalny związek między budowaniem nowych dróg (lub zwiększaniem ich przepustowości) a ilością korków. Zjawisko to jest często opisywane przez teorie z zakresu inżynierii transportu i ekonomii, a w szczególności przez koncepcję popytu indukowanego (ang. induced demand). Resztę proszę sobie przeczytać w Gemini. 2025-11-21 15:46 3. Żadna, nawet najlepsza koncepcja nie zastąpi antykoncepcji. 2025-11-21 15:33 4. Ale wiecie że to artykuł o śniegu, prawda? Gg, wtedy kiedy pisałeś/aś ostatni komentarz, właśnie zaczął padać. Przynajmniej tu, gdzie mieszkam. 2025-11-21 15:27 5. zxadłuzaja miasto na potege na bzdurne iwestycje a potm podnosz podtki ceny smieci ect 2025-11-21 15:25 6. "Spotkania będą miały wyłącznie charakter indywidualny. Dlatego też każdarozbic opur społeczny na pojedyncze przypadki , czyzby dla tego ze pojdyncza osoba łatwiej zastraszyc lub przekupić? 2025-11-21 15:15 7. Masowo ukrywają się w Budapeszcie. 2025-11-21 15:13 8. Elektryk? Poseł Niemcen trenował przed podróżą na Sybir? 2025-11-21 15:03 9. Jestem niemal pewien że wszyscy zwolennicy konfederacji zgłoszą się nawet przed terminem. Oni tak bardzo kochają ojczyznę deklarują patriotyzm że nikt im nie dorówna. 2025-11-21 15:01 10. Wywalić te lasy,pola,działki,wstrętne stare chałupy i zrobić w końcu tą obwodnicę,a najlepiej autostradę bo przecież te dojazdy do i z Zakopanego to jest średniowiecze
2025-11-17 21:21 1. Teraz górale wprzedają swoją ojcowiznę żeby kupić nowe auto. Wszystkie te biznesy ze starym śmierdzącym sprzętem (mówiąc złomem) powinny być nakaz ogrodzenia blochą od ulicy. Podobnie ze składami budowlanymi. Tyle pięknych miejsć zostało oszpeconych przez lokalny interes. 2025-11-14 20:05 2. @Abeto, w samo sedno! 2025-11-14 04:43 3. tzn. niezłej. Dla wielu świetnej, dla mnie - niezłej. 2025-11-12 21:31 4. Towarzystwo własnej adoracjii..przykre... 2025-11-11 21:23 5. Jerzy Gruszczyński to też twórca świetnej muzyki ambient trochę w klimatach new age i berlin school, np.cykl Medytacje Tatrzańskie. 2025-11-08 22:32 6. do Dudas widzę, że jednak własność ziemi dla Ciebie jest rzeczą świętą tak jak Ty ją rozumiesz. Wspólnota 8 Wsi w Witowie zarządza m.in dolina Chochołowską i Lejową i takie rzeczy, o których piszesz nie mają miejsca. 2025-11-08 09:49 7. Biedni górale, takie dutki przepadły... Chyba łezkę uronię 2025-11-07 18:02 8. Do naleśnika. Masz racje. Własność ziemi to rzecz święta. Bez TPNu Tatry by staly tak samo gdzie stoją i górale by zarządzali tak jak i teraz.. mielibysmy płoty w poprzek Kalatowek, pijanych "stryków" zbierających opłaty przy ściezkach przez swoje przecież. Smażalnie mintaja nad Czarnym Stawem i korcmy z peruwiańską muzyką wzdłóż Doliny Kościeliskiej albo ryczące quady z łysolami na Goryczkowej. Mam dalej? Że byłoby inaczej? To dlaczego nie jest tam gdzie ta Gomora się pleni dzisiaj 2025-10-31 16:25 9. Przepiękne pracę. Wspaniałą atmosferą Czerwonego Dworu 2025-10-29 20:57 10. do Franka - jak by to były prywatne tereny, to kto inny miałby tam rządzić jak nie ich właściciele? A może Twoje obejście (o ile takowe posiadasz) wyglądałoby lepiej, gdyby zajęło się nim państwo? Może Ciebie trzeba wywłaszczyć i zająć się lepiej tym co masz? I wtedy powiemy - no teraz to wygląda jak trzeba, wolimy żeby żaden Franek prywatny właściciel się nam tu nie rządził.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama