Reklama

2025-02-26 15:59:58

Reklama

Zakopane

Tatrzańska rezolucja, górale mówią stanowcze "NIE" dla edukacji zdrowotnej w szkołach

Reklama

Radni powiatu tatrzańskiego po burzliwych dyskusjach, które odbyły się na połączonych komisjach przyjęli rezolucję w sprawie edukacji zdrowotnej w szkołach.

Radni powiatu tatrzańskiego podczas dzisiejszej sesji jednogłośnie podjęli rezolucję w sprawie edukacji zdrowotnej w szkołach. 

- Jesteśmy po burzliwym posiedzeniu na ten temat - przyznał Andrzej Skupień, starosta tatrzański - dyskusje skończyły się kompromisem wypracowanym na naszych komisjach w obecności rodziców, którzy w dużej liczbie wzięli udział w naszej pracy. 

Rada Powiatu Tatrzańskiego podjęła rezolucję następującej treści: 

"Występując w interesie społeczności powiatu tatrzańskiego, Rada Powiatu Tatrzańskiego zwraca się do Ministra Edukacji Narodowej z rezolucją, aby nie wprowadzać do programu nauczania nowego przedmiotu "Edukacja zdrowotna" w przygotowanym kształcie. Należy uwzględnić wolę rodziców i konstytucyjną zasadę ochrony władzy rodzicielskiej gwarantującą prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (art.48 ust. 1 i art. 53 ust. 3 Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej)" - czytamy treść dokumentu. 

- Rezolucja wchodzi w życie z dniem jej podjęcia - poinformował Andrzej Skupień. Zostanie przekazana parlamentarzystom, Ministerstwu Edukacji Narodowej i stowarzyszeniom, w których działa powiat tatrzański. 

Radny Maciej Krzeptowski, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Turystyki i Sportu poinformował, że obecność na komisji była stuprocentowa, 10 radnych jednogłośnie poparło projekt rezolucji. 

Wcześniej wprowadzenie nowego przedmiotu jakim ma być edukacja zdrowotna było tematem obrad wspólnych komisji Oświaty, Kultury, Turystyki i Sportu, Komisji Ochrony Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych, Komisji Budżetu, Rozwoju i Promocji. Przewodniczący wszystkich komisji poinformowali, że każda z nich, poparła projekt rezolucji Rady Powiatu w sprawie wprowadzenia nowego przedmiotu do szkół. 

Marta Nędza-Kubiniec, wiceprzewodnicząca rady powiatu dziękowała wszystkim za wspólne wypracowanie jednomyślnego stanowiska. Poprosiła starostę o przedstawienie stanowiska na konwencie starostów i wójtów, by także gminy tatrzańskie mogły podjąć swoje rezolucje. 

rav

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
wiktoria 2025-02-27 20:57:25
Tu nie chodzi o nie żadną edukacje zdrowotną , tu chodzi o dżender i inne z 46 płciami , żeby dzieci nie wiedziąły kim są , może chłopcem , może dziewczynka te edukatory tak własnie będą uczyć i ci draqk,,óiny, toż szaleństwo i chołdowanie głupocie , ale lewactwo i inne odchyleńcy to ich religia i nie doczekanie wasze XXI wiecznicy łotry jedne precz od naszych dzieci obrońcy pedofilów i miłośnicy zoofilii
krejci 2025-02-27 12:54:36
Pastylke z recepta ktus cito polecam.
Valeriana tez nie zaszkodzi.
ktoś 2025-02-27 09:21:23
Jak funkcjonariusze KK zaczną płacić podatki tak jak wszyscy obywatele Polski oraz będą się poddawać prawu obowiązującemu na terenie Rzeczypospolitej to ich zdanie w temacie edukacji można będzie brać pod uwagę obecnie zindoktrynowana V kolumna próbuje narzucać pozostałym obywatelom wrogie idee które przez 2000 lat kosztowały życie milionów ludzi min wielu Polaków
rula 2025-02-27 03:26:51
...auia ty cos w ogole kumasz co to byly wieki srednie i ich cywilizacyjne znaczenie ?
tlukles pokemona na lekcjach historii ?
Blacha 2025-02-27 03:14:02
Mialo to byc obowiazkowe, nie bedzie.
Mialo byc genderowanie.
Nie bedzie.
Itd.
Przywolane do porzadku smiechniete facjaty musza sie teraz sxybko uczyc.
ciemnogródexit 2025-02-26 23:25:33
przez dekadę blokowaliście uchwałe przemocową (nie ważne ze rada miasta - powiat też za tym stał) teraz chcecie blokować edukację - macie komórki panowie panie radni? korzytsacie z internetu? jakim prawem???? przecież to samo zło!!!!dlaczego nie wrócicie do epoki lampy naftowej! i nie tłumaczcie że rodzice tak chcą - dobrze wiem jak się ich manipuluje!!!
Polexit 2025-02-26 21:15:55
Ludzie piszący komentarze o ciemnogrodzie pisowskim nie zbyt rozgarniętych góralach .Zapomnieli o obowiązującej tezie.Że obecny Nie rząd Kłamie Kłamał i będzie Kłamał zawsze .Wyrazie jak by co ministra edukacji barberia prawdę powie
górolalbogóral 2025-02-26 20:37:51
Prędzej dzieci dowiedzą się więcej z Netflixa...i tiktoka niż te barany coś sensownego do nauki wymyślą. Szkoda.
Bezsens 2025-02-26 20:18:45
21 wiek mamy już. Czas zacząć myśleć i opierać się na badaniach i dowodach naukowych....
Szkoda to komentować
JarekK 2025-02-26 20:17:00
Całe szczęście takie rezolucję to mogą sobie w d... wsadzić i nikt rozsądny nie będzie tego słuchał. Jak ja się cieszę, że podstawę programową jednak kto inny ustala i ona odnosi się do całego kraju i obejmuje też Podhale. Dziesięciu się znalazło którzy będą nasze dzieci zaganiać do średniowiecza. Jak sobie te 10 osób chce swoje dzieci tak edukować to stworzyć dla nich rezerwat i niech sobie w ten swojej głupocie tam się kiszą.
klaauia 2025-02-26 19:52:16
Prawicowe głupki niech uczą swoje dzieci o niepokalanym poczęciu..moje dzieci będą uczyć się nowego przedmiotu zgodnie z przygotowanym projektem .Brawo dla Pani Minister Edukacji ,i nie piszcie tu ze "górale mówią nie" bo jako rodowity góral nie życzę sobie żeby w moim imieniu ktoś podpisywał jakąś kretyńską rezolucje!! przez 8 lat PISlamu tłukli na lekcjach bzdury rodem ze średniowiecza czas powiedzieć STOP
AMEN
Yayami omate 2025-02-26 19:25:33
Kościółkowy ciemnogród
Haha 2025-02-26 18:21:02
Po co wogóle ta szkoła? Droga i czasochłonna, a przecież jest internet ze sztuczną inteligencją. Rozgarnięte dzieciaki już olewają szkołę, dyplom uczelniany można kupić już za 2 patyki haha
Wawrzuś, lokalny patriota 2025-02-26 17:51:39
Bociany przynosiły dzieci za naszych pradziadów, mogą więc przynosić dzisiaj a także jutro. Pytam się komu to przeszkadza i dlaczego ?
Piotr 2025-02-26 17:47:54
nic nie znaczy ta rezolucja!, a ja mówię stanowcze nie religii w szkołach - chrońcie swoje dzieci...
doktór Karol N 2025-02-26 17:45:39
no to dziadkowie będą przymykać oko na to, że wnusie chodzą do stajni podglądać zwierzątka :)))
jarek 2025-02-26 17:01:38
Najwieksze brawa naleza sie rodzicom !
Ps. Skamlajacym lewakom umknelo najwyrazniej "w przygotowanym ksztalcie".
Nowacka zapomniala, ze jej stanowisko oplacane jest z podatkow rodzicow.
Nastepnym raem, chcac uniknac kolejnej kompromitacji, musi sie liczyc z glosami rodzicow i konsultowac sie z nimi.
Aaa 2025-02-26 17:00:04
Nikt nie czyta ale każdy przeciwko a najwięcej do protestowania mają starsze Panie. Podhale jest zacofane co powie ksiądz to jest prawdą.
Mariola 2025-02-26 16:57:04
Lewackie propozycje dusić w zarodku - brawo Zakopane
Ja 2025-02-26 16:49:13
Edukacja nie, ale szczepienie szczepionką na hpv tak. Dlaczego ktoś w ogóle dopuścił szczepienie w szkołach. Szczepienia do przychodni.
franek 2025-02-26 16:35:32
Po co w ogóle jakaś edukacja? Modlitwa wystarczy, bóg jest wszechmogący, czyż nie?
Zakopianka 2025-02-26 16:23:47
A ja tak zapytam ile osób przeczytało o co chodzi w tej edukacji zdrowotnej,czego ME chce polskie dzieci nauczać?Czy przede wszystkim chodzi tu o tak zwany zły dotyk?
To najbardziej nie podoba się Góralom?Ja tylko pytam.
Mmmm 2025-02-26 16:23:17
Ten przedmiot powinien być w szkołach
rys 2025-02-26 16:22:48
Na podhalu trudno ludzi oswiecic.

Reklama
  • PRACA | dam
    Willa Zarębek w Łopusznej poszukuje osoby do pracy w kuchni. Zakres obowiązków: przygotowanie obiadów i pieczenie ciast. Tel. 507 549 659, e-mail: willazarebek@outlook.com
  • KOMUNIKATY
    INFORMACJA: Wójt Gminy Poronin informuje o wywieszeniu na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Gminy Poronin oraz na stronie BIP w dniach od 08.12.2025 r. do 30.12.2025 r. Zarządzenia Nr 78/2025 Wójta Gminy Poronin z dnia 08.12.2025 r. w sprawie: wykazu nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy dot. części działki ewid. nr 15105/17 obręb 0502 Nowe Bystre.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 50 m2. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • USŁUGI | budowlane
    ELEKTRYK SZUKA ZLECEŃ - 602 317 519.
  • PRACA | dam
    Produkcja pączków, piekarz Pączkarnia-ZAKOPANE przyjmie do pracy dziewczynę-kobietę z Zakopanego lub okolic,do produkcji pączków. Praca na stałe, zmianowa, w godzinach od 6.oo-18.00. Informacja tylko telefonicznie. 609097999
    Tel.: 609097999
  • SPRZEDAŻ | różne
    PIERZE I PUCH Z GĘSI. 536 88 77 35.
  • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
    Sprzedaż NIERUCHOMOŚCI na Podhalu. Zadzwoń 792 250 793 lub skorzystaj z formularza na www.dobrasprzedaz.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupię MIESZKANIE w Nowym Targu. Bezpośrednio od właściciela. Może być do remontu. Pomogę załatwić formalności. Tel. 603 607 360.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Poszukujemy OSÓB DO OBSŁUGI KLIENTA w biurze Szkoły Narciarskiej na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem! Praca sezonowa: grudzień - marzec. ZAKRES OBOWIĄZKÓW. - Obsługa klientów bieżących w biurze szkoły, - Obsługa e-maila i przyjmowanie rezerwacji telefonicznych, - Sprzedaż usług szkoły narciarskiej, - Rozliczanie lekcji oraz współpraca z instruktorami. WYMAGANIA: - Komunikatywność i cierpliwość, - Dobra organizacja pracy i umiejętność samodzielnego działania, - Umiejętność obsługi komputera, - Łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Zdolność do pracy przy kilku zadaniach jednocześnie, - Komunikatywna znajomość języka angielskiego. OFERUJEMY: - Pracę w przyjaznej, sportowej atmosferze, - Możliwość nauki i rozwoju w branży turystyczno-narciarskiej, - Zimowy sezon pełen dobrej energii i górskiego klimatu! OSOBY ZAINTERESOWANE prosimy o przesyłanie aplikacji na e-mail: szkola@szymoszkowa.pl lub kontakt telefoniczny: 734 011 011. CZEKAMY WŁAŚNIE NA CIEBIE!
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    CITROEN JUMPER, r.p. 2013, cen do uzgodnienia - 604 102 804.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    VW TRANSPORTER, r.p. 2013, cena do uzgodnienia, 604 102 804.
  • PRACA | dam
    PAPI SERVICE SP. Z O.O. ZATRUDNI KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E ORAZ UPRAWNIENIA ADR. MOŻLIWE PRZESZKOLENIE ADR/TDT Z ZAKRESU PRZEWOZU PALIW PŁYNNYCH . TEL.602290555
  • PRACA | dam
    Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: PIZZERÓW, BARMANKI, BUFETOWE, POMOCE KUCHENNE, OSOBY NA ZMYWAK, OSOBY DO SPRZĄTANIA SALI. Kontakt osobisty pod nr tel.: 693 319 707
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Skupujemy nieruchomości za GOTÓWKĘ, PODHALE. 600404554
    Tel.: 600404554
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2025-12-28 22:44 Próba prędkości wraca na Kotelnicę. Narciarskie emocje już 9 stycznia 2025-12-28 22:40 Pożar sadzy w Borze 2025-12-28 21:34 Węgier wołał o pomoc w Tatrach Słowackich. Usłyszeli to polscy turyści 2025-12-28 21:00 Rabczański budżet na przyszły rok przyjęty jednogłośnie 2025-12-28 20:00 Góral z Ludźmierza został kapelanem kard. Rysia 2025-12-28 19:00 Hruby Gazda, ma pod krzyżem karuzelę 10 2025-12-28 18:02 Poważne wypadki w Tatrach. Turysta spadał z Rysów, a po upadku zrezygnował z pomocy ratowników TOPR 1 2025-12-28 17:30 Za nami Opłatek Związku Podhalan w Północnej Ameryce 2025-12-28 17:00 Nie żyje Stanisław Tętnowski - Honorowy Ambasador Nowego Targu 1 2025-12-28 15:59 W Tatrach mróz, śnieg i wiatr. Na spacer najlepiej pod Regle (WIDEO) 2025-12-28 15:16 Pan Marek, Biały Miś z Krupówek o Sylwestrze i pogodzie (WIDEO) 1 2025-12-28 14:35 Jest mały, zmarznięty i skomli uwiązany na łańcuchu (WIDEO) 9 2025-12-28 14:00 Halny, który budzi Babią Górę 2 2025-12-28 13:54 Poranna kolizja w Kościelisku. Apelujemy do kierowców o ostrożność (WIDEO) 3 2025-12-28 13:32 Drzewo zwaliło się na samochód turysty 3 2025-12-28 13:00 Niebawem upływa termin składania wniosków o przyznanie znaku Marki Tatrzańskiej 2025 2025-12-28 12:28 Wspólny program ze Słowakami dla ochrony kozicy i świstaka 3 2025-12-28 12:00 Szopka autorstwa rodziny Herczaków wróciła do Maruszyny 2025-12-28 11:24 Tatrzański park otworzył popularny szlak 2025-12-28 11:00 Pierwsza edycja wyjazdowej wystawy "Pociąg do Zakopanego" 3 2025-12-28 09:59 Mniejsze opady śniegu niż zapowiadano. Zakopane budzi się w niedzielny poranek (WIDEO) 1 2025-12-28 09:00 Skandal zamierzony 12 2025-12-27 22:33 Trzy osoby ranne w wypadku w Suchem 2025-12-27 21:00 Nagroda Amicus Hominum dla Marii Lambrecht, wyróżnienie dla PSONI 2025-12-27 20:00 Kolędowanie z gwiazdorem 2025-12-27 19:00 Na Boże Narodzenie do Sieniawy wróciły bobry (WIDEO) 4 2025-12-27 18:00 Pies uwiązany na długim łańcuchu, bułka na śniegu, jakieś wiadro i buda (WIDEO) 18 2025-12-27 17:00 TPN apeluje - można bawić się bez fajerwerków, kolejna prośba o ciszę 17 2025-12-27 16:00 Krupówki zapełnione od rana do wieczora 8 2025-12-27 15:52 Trasy biegowe zamknięte dla narciarzy, zbyt mało śniegu do biegania 2025-12-27 15:04 Najlepszy start w karierze Maryny Gąsienicy Daniel. Fantastyczny drugi przejazd 1 2025-12-27 14:00 Gubałówka oblężona. Długa kolejka do kolejki (WIDEO) 2025-12-27 13:25 Centrum Zakopanego kompletnie zakorkowane (WIDEO) 9 2025-12-27 12:37 Korek do Zakopanego już w Nowym Targu, drogi wjazdowe na czerwono, masakra z parkowaniem 3 2025-12-27 12:00 W Tatrach cieplej niż w Zakopanem. Tak było o poranku na Nosalu 2025-12-27 11:00 Gasili pożary, jeździli do wypadków, prowadzili poszukiwania czyli pracowite Święta Bożego Narodzenia 1 2025-12-27 10:00 Lawinowa jedynka, oblodzenia i świeże warstwy na ubitym, zmrożonym śniegu 2025-12-27 09:00 Jan Guńka liderem polskiego biathlonu 1 2025-12-27 08:00 Spore szanse na przejaśnienia, a nocą kolejne dostawy śniegu 1 2025-12-26 22:27 Pożar biura przy strzelnicy w Nowem Bystrem (WIDEO) 7 2025-12-26 22:03 Dwa kolejne pożary. Domek w Zakopanem i strzelnica w Nowem Bystrem (WIDEO) 2025-12-26 21:19 Mamy piękną zimę (ZDJĘCIA) 3 2025-12-26 20:10 Pożar altany w Białym Dunajcu i domu w Witowie 2 2025-12-26 19:59 Ruchoma szopka z podhalańską duszą w kościele na Bystrem 2025-12-26 18:59 Na Krupówkach tłumy turystów, a to dopiero początek (WIDEO) 4 2025-12-26 18:00 Spotkanie poświęcone stworzeniu koalicji NGO 3 2025-12-26 17:00 Bystry Potok i Kacwińskie Borówecki świętują jubileusz 2025-12-26 15:59 Niezapomniane widoki na Hali Gąsienicowej (WIDEO) 2025-12-26 14:59 W Zakopanem coraz więcej turystów 4 2025-12-26 14:00 Przeorany Biały Potok 27
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2025-12-28 22:27 1. To co się dzieje w tzw kościele katolickim świadczy tylko o końcu katolicyzmu w Zakopanem , ten tzw ksiądz pewnie nawet nie wie o tym, że Jezus takich jak on i jemu podobnych wygnał że świątyni Heroda. A dla kiedyś najważnieszej parafii w Zakopanem będzie nowa nazwa - "lunapark po wezwaniem świętej rodziny". 2025-12-28 22:24 2. Batyr nie mógł podpisać tej ustawy. Przecież była kawalerka pana Jerzego ma tylko 19m2. Jak on mógłby spojrzeć w oczy pana Jerzego, odwiedzając go teraz przed świętami i życząc "pokój z Tobą". I ha i ha. 2025-12-28 21:34 3. Pan Jack pyta gdzie komentarze górali, parafian i mieszkańców. Rzeczywiście coś ich mało, ale trzeba dać ludziom czas. Zapewniam Pana, że w każdym domu naszej parafii o tym się mówi. I nie są to przychylne komentarze. Jesteśmy oburzeni, zniesmaczeni i absolutnie potępiamy tą "szopkę" przed najważniejszym kościołem w Zakopanem. Kościół Świętej Rodziny to "matka" wszystkich parafii w naszym mieście. Czekamy na reakcję biskupa, dzisiaj był odpust więc miał okazję na własne oczy zobaczyć to bezeceństwo. Myślę, że podczas kolędy ludzie powinni wyrazić swoją opinię i poprosić o przekazanie proboszczowi, to jest po prostu nie do zaakceptowania. 2025-12-28 21:30 4. Witam. Może szanowny Pan redaktor zainteresował by się osuwiskiem na ul. Widok spowodowanym przez prywatnego inwestora, a zagrażającym bezpieczeństwu . Żadne służby nie reagują jak i sam inwestor, a osuwisko JEDZIE!!!!!! 2025-12-28 21:26 5. "Weźcie to stąd, a nie róbcie z domu mego Ojca targowiska"- niby wszystko jasne , jest jednak małe ale ,które księdzu biznesmenowi pozwala na robienie kasy. Plac przykościelny (teren wokół kościoła) nie jest formalnie określany jako "dom boży". Domem Bożym, czyli miejscem przeznaczonym do sprawowania kultu religijnego, modlitwy i przyjmowania sakramentów, jest sama świątynia (budynek kościoła) Plac przykościelny może pełnić funkcje pomocnicze - jest miejscem zgromadzeń wiernych przed i po nabożeństwach, może być też miejscem procesji, a czasem znajduje się na nim cmentarz przykościelny. Tyle w teorii , ale czy naprawdę godzi się prawie na wejściu do nawy bocznej , ustawić kramy ,a choinkę z karuzelą tak, że optycznie wypycha krzyż na schody . I takie nachalne trzepanie kasy - napis kasa na łukowym wejściu przy samym krzyżu. To jeszcze dla przypomnienia - tam gdzie ksiądz postawił ,a może znowu - firma wydzierżawiła i może postawiła- pawilon handlowy Tk-Maxx miała być pierwotnie terenowa droga krzyżowa. Pewnie ,że teraz lepiej drogę krzyżową puścić Krupówkami, za to w TK Maxxie można kupić "kreację dla małych księżniczek na święta" . I coś doradzę: najlepszy biznes na Krupówkach to jednak restauracje i lokale rozrywkowe - po co takie wysokie i długie schody z Krupówek jak można bokiem na płasko dojść. Jest pomysł na lokal. 2025-12-28 21:10 6. Doma Gacie się niefinansowania kościoła, aby sam sie finansował utrzymywał. I teraz co bando antyklerykalnych hipokrytów? Kwik? A co was obchodzi co robi ksiądz na swoim terenie? 2025-12-28 20:59 7. Miejmy nadzieje ze nowy arcybiskup Ryś odwoła tego szkodnika dziekana. juz dość dziadostwa narobił. tylko mu polityka i biznes w glowie. Parafia zniszczona calkiem 2025-12-28 20:55 8. "Oto nasza odpowiedź .... w naszym góralskim stroju kompromitujesz nas górali" - hmm. TP to jakiś Związek Podhalan czy co ? Albo inny Hamernik ? BTW gdybyście ciut inaczej spojrzeli na gościa wypowiedź nie mieszalibyście do tego praw kobiet. No i nie wiem co ze Szwajcarią : "w Szwajcarii kobiety uzyskały prawa wyborcze w 1971 roku, a w jednym z kantonów dopiero w 1990 roku." - cięzką edukację mieli. 2025-12-28 20:46 9. Przyganiał kocioł garnkowi. Obiektywni pomarli, powstali niezależni. Wszyscy nie chcą i każdy robi. Ponoć życie. 2025-12-28 20:27 10. Kondolencje dla Rodziny. 
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama