2026-02-15 12:00:22
Krempachy
Takich walentynek jeszcze nie było. Zielony Jawor porwał Krempachy
Były filmy, tańce, teatr i salwy śmiechu, a wszystko za sprawą Koncertu Walentynkowego Zespołu Regionalnego Zielony Jawor, który rozgrzał publiczność do czerwoności.
W sobotę 14 lutego w Wiejskim Domu Kultury w Krempachach zrobiło się wyjątkowo gwarno, radośnie i… bardzo walentynkowo. Zespół Regionalny Zielony Jawor, prowadzony przez Marię Wnęk, zaprosił mieszkańców i gości na niezwykły Koncert Walentynkowy. Było z przytupem, rozmachem i ogromną dawką dobrego humoru – a publiczność nie kryła zachwytu.
Wieczór rozpoczął się od projekcji dwóch filmów zrealizowanych przez zespół w 2025 roku. Pierwszy, pt. „Zbiórki”, przeniósł widzów w czasy dawnych żniw, przypominając, jak wyglądała ciężka, ale wspólnotowa praca na roli przed laty. Drugi film – „Gazdowsko robota” – przybliżył realia pracy w gospodarstwie, ukazując jej niuanse i codzienny trud. Starszym widzom przywołał wspomnienia, a młodszym pozwolił lepiej zrozumieć życie dawnych pokoleń.
Po projekcji na scenę wkroczyła kapela zespołu prowadzona przez Dominikę Trybułę i Wojciecha Śliwińskiego, a zaraz po niej najmłodsi artyści – Małe Jaworki w wieku 4–7 lat. Dzieci rozczuliły publiczność swoim wdziękiem i naturalnością, prezentując zimowe impresje taneczne, walczyka, taniec litewski oraz zimową poleczkę.
Następnie scenę przejął Młody Jawor, który zaprezentował energetyczną wiązankę tańców słowackich z okolic Szarysza. Tuż po nim wystąpili też Mali Toniecnicy – dzieci w wieku 8–13 lat – znakomicie prezentując wiązankę tańców spiskich. Każdy występ spotykał się z gorącymi brawami, a atmosfera na sali była coraz bardziej rozgrzana.
Przez cały koncert fantastyczną oprawę muzyczną zapewniała Śpisko Qmapnija, która nie tylko przygrywała tancerzom, ale także zachwyciła publiczność własnym minikoncertem.
Absolutnym hitem wieczoru okazały się jednak premiery dwóch spektakli teatralnych. Pierwszy z nich, „Urocny zajzajer”, idealnie wpisał się w klimat walentynek. Historia opowiadała o próbie stworzenia cudownego eliksiru miłosnego, który miał pomóc Hanusi zdobyć serce młodego Sobka. Sprawy komplikują się jednak, gdy napój przez pomyłkę wypija Jyndrek – mężczyzna niewiele młodszy od ojca dziewczyny. Na szczęście z pomocą dziewczynie przychodzi ciotka Zośka "od Mrawciaka", która rzuca urok… ale już na siebie. Pełna humoru historia wywołała salwy śmiechu i długie brawa.
Drugą premierą był spektakl „Jyndrek z Niudżersi”. Maria Wnęk – autorka scenariusza, reżyserka i twórczyni scenografii – z właściwą sobie lekkością przeniosła widzów do lat 20. XX wieku. Bohater sztuki - też Jyndrek - pisze list do rodziców, opisując im trud pracy przy serwowaniu drinków w Ameryce. Los płata mu jednak figla – bo w klubie, w którym pracuje, spotyka wielu rodaków z rodzinnych stron. Jak się okazuje, góra z górą się nie zejdzie, ale krempaszan z krempaszanem – zawsze.
Na widowni zasiedli liczni zaproszeni goście, wśród nich poseł na Sejm RP Anna Paluch, mająca swoje korzenie w Krempachach, dyrektorka GOK w Łopusznej Józefa Kuchta, sołtys wsi Lucyna Sołtys, kierowniczka WDK w Krempachach Maria Krzysztofek oraz wielu innych przyjaciół i sympatyków zespołu.
Publiczność była zachwycona – nie brakowało śmiechu, wzruszeń i gromkich owacji. Wielu podkreślało, że takiego świętowania dnia patrona miejscowości – św. Walentego, któremu poświęcony jest kościół w Krempachach – jeszcze nie było.
A zpytana o to, skąd czerpie inspiracje do tworzenia kolejnych przedstawień, Maria Wnęk z uśmiechem odpowiadała, że największą inspiracją są dla niej podróże. – W pociągu czy w samolocie zawsze coś napiszę. A gdy dłużej tego nie robię, moi zespolanie żartują, że chyba znowu wyślą mnie gdzieś w jakąś drogę, żeby coś powstało – żartowała.
Krystyna Waniczek
Wszyscy, oczywiście im młodsi to piękniejsi .
-
PRACA | dam
ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA/-KĘ, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO, KELNERA/-KĘ. Kontakt: 600 035 355, 600 035 080 lub osobiście: Zakopane, Droga na Bystre 2A (9-13). -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
MIESZKANIE W CENTRUM ZAKOPANEGO: TRZY POKOJE, DWA BALKONY, WIDOKOWE, PO REMONCIE. 662 210 421 -
NIERUCHOMOŚCI | kupno
Kupie działkę budowlana w Kościelisku lub Zakopanym tel 660797241 b12.pl. -
PRACA | dam
ZLECĘ WYKOŃCZENIE TRZECH BUDYNKÓW W ZAKOPANEM. 608 806 408 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE DWA POKOJE, 38mkw, BALKON, W CENTRUM NOWEGO TARGU, UL. KRZYWA. STANDARD DO ZAMIESZKANIA, NOWE, ŚWIEŻE. 608 806 408 -
PRACA | dam
DO PENSJONATU W ZAKOPANEM - OSOBĘ DO OBSŁUGI ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA POKOI - dyspozycyjną. Bez zamieszkania. 590 578 689. -
USŁUGI | inne
SZEWC - KALETNIK - ZAKOPANE - ul. Staszica 3 - 666 120 662. -
PRACA | dam
Praca w Zakładzie Kuśnierskim wymagane doświadczenie oraz Prawo jazdy Kategoria B. 888267329
Tel.: 888267329 -
PRACA | dam
Praca Kucharz Z Doświadczeniem Bukowina Tatrzańska Gotowanie Dla Grup w Dużym Ośrodku Z Noclegiem.
Tel.: 601 453 970 -
PRACA | dam
KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę przesyłać na adres: kantorzakopanepraca@gmail.com -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Nowy Targ -sprzedam działkę usługowa 8235 m2 z uregulowanym dojazdem okolice stacji paliw przy drodze na Białkę Tatrzańska. 660797241 www.b12.pl
Tel.: 660797241 -
SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
PRZYCZEPKA JEDNOOSIOWA WYWROTKA. URSUS C-360. 692 180 309. -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIA LOKALE USŁUGOWE/BIUROWE - ul. Kościeliska (I p.), obok przejścia podziemnego. 509 25 44 55. -
USŁUGI | inne
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098. -
PRACA | dam
Biuro księgowe AUDITPLUS zatrudni: głównego księgowego, specjalistów ds. księgowości i referentów. Praca w Zakopanem, 8-16, pełen etat. Zapraszamy. Zgłoszenia: praca@auditplus.pl. -
PRACA | dam
Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46 -
SPRZEDAŻ | zwierzęta
ŚWINIE WŁASNEGO CHOWU. 788 679 465. -
PRACA | dam
Poszukuję osoby do sezonowego, prowadzenia gospodarstwa domowego w Zakopanem. Życiorys zawodowy proszę przesyłać na adres e-mail. rozanob@interia.pl -
USŁUGI | budowlane
MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325. -
KUPNO
KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244. -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIA DOM W WITOWIE, w którym do roku 2025 znajdował się Ośrodek Zdrowia. 698 508 796. -
ANTYKI
Do sprzedania ZABYTKOWY PRZEDWOJENNY KREDENS GÓRALSKI ZAKOPIAŃSKIEJ SZKOŁY PRZEMYSŁU DRZEWNEGO w idealnym stanie, z lat trzydziestych, sprawdzony przez kustosza Muzeum Tatrzańskiego. Również CZĘŚĆ KOLEKCJI PRZEDWOJENNEGO MALARSTWA o tematyce góralskiej, znanych polskich malarzy aukcyjnych, takich jak Gąsienica Szostak, Augustynowicz, Jarocki, Moszyński, Gałek, Ćwikliński, Dzieliński, Skowroński. Tel. 601 51 35 33 -
USŁUGI | inne
ODŚNIEŻANIE DACHÓW. TECHNIKI LINOWE. TEL: 695 092 678 -
USŁUGI | budowlane
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284. -
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.












